Ebeveynlerin uyguladığı psikolojik kontrolün ergenlerin depresyon, kaygı ve öfke belirtileri üzerindeki etkisi: Mükemmeliyetçiliğin aracı rolü
The effect of psychological control applied by parents on depression, anxiety and anger symptoms of adolescents
  1. Tez No: 308399
  2. Yazar: NALAN PULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHUNDE ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, ebeveyne yönelik algılanan psikolojik kontrolün; ergenlerin depresyon, kaygı ve öfke düzeyleriyle hem doğrudan hem de mükemmeliyetçilik üzerinden dolaylı olarak ilişkili olup olmayacağının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer amacı, anneye ve babaya yönelik algılanan psikolojik kontrol düzeyi ile ergenlerin uyumlu ve uyumsuz mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Yanı sıra; cinsiyet ve sosyo ekonomik düzeye (SED) göre araştırmada yer alan değişkenlerin farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Araştırma örneklemi 15-17 yaşları arasında; lise bir, lise iki ve lise üçüncü sınıflarda okumakta olan 423 öğrenciden oluşmaktadır. Sonuç olarak elde edilen bulgular, ebeveynlerin uyguladıkları psikolojik kontrolün; çocuklarının ileriki yaşantılarında uyumsuz mükemmeliyetçi özellikleri geliştirmede rol oynadığını ve uyumsuz mükemmeliyetçiliğin ergenlerin depresyon, kaygı ve öfke gibi belirtileri ortaya çıkarmasında önemli bir zemin yarattığını göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze whether the psychological control perceived for parents is related to depression, anxiety and anger levels of adolescents both directly and indirectly over perfectionism. The other purpose of this research is to examine the relation between psychological control level perceived for mother and father and adaptive and maladaptive perfectionism levels of adolescents. Moreover, it was evaluated whether the variables in the research differ according to gender, socio- economic level (SED). Research sample is composed of 423 students between 15- 17 ages, from 1., 2. and 3. grades of high school. Consequently, findings obtained are important to show that psychological control applied by parents plays a role in children?s developing maladaptive perfectionism features in future and maladaptive perfectionism creates an important ground for revealing adolescents? depression, anxiety and anger symptoms.