Relationship between motivation types and cognitive learning strategies with special reference to differences between Iranian and Turkish learners of English
İngilizce öğrenen İranlı ve Türk öğrenciler arasındaki farklara ilişkin motivasyon çeşitleri ve bilişsel öğrenme stratejileri
  1. Tez No: 308410
  2. Yazar: AHMAD MORADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğrenen Türk ve İranlı öğrenciler arasındaki farklara ilişkin güdülenme çeşitleri ve bilişsel öğrenme stratejilerini incelemektir.Araştırmaya İran ve Türkiye'den toplam 898 İngiliz Dili Öğretimi öğrencisi katıldı. Öğrencilerin güdülenme ve bilişsel stratejileri kullanma çeşitlerini belirlemek için ölçüm araçları olarak Deci ve Ryan'ın (1985) öz belirleme kuramı ve Oxford'un (1990) dil öğrenme için strateji envanteri uyarlanmıştır. Bu çalışmada elde edilen verilerin analizi için Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Spearman sıralama korelasyon katsayısı testi gibi parametre dışı testler kullanılmıştır. Araştırmanın sonucu İranlı ve Türk öğrenci gruplarının her ikisinin de içsel ve dışsal (belirlenmiş) güdülenme sahibi olduklarını gösterdi. İranlı öğrencilerin güdülenme seviyeleri Türk öğrencilerden daha yüksek çıkmıştır. İranlı öğrenciler daha çok girdi ve çıktı yapıları yaratma stratejisi kullanırken Türk öğrenciler daha çok alım ve gönderme stratejisini kullanmıştır. Güdülenme çeşitleri ve dışsal güdülenmenin dört tür kuralı arasında olumlu ilişkiler bulunmuştur ve güdülenme çeşitleri ve kuralları arasında sıralı bağlar vardır. Çalışmada güdülenme çeşitleri ve bilişsel stratejileri arasında güçlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öğrenciler ne kadar içsel güdülenmeye sahiplerse o kadar bilişsel stratejiler kullanmışlardır. Dahası, güdülenme ve tüm bilişsel stratejiler arasında olumsuz bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak, öğrencilerin seviyesinin öğrencilerin güdülenme çeşitleri ve bilişsel stratejileri kullanmalarıyla olumlu ilişkili olduğu görülmüştür. Eğitim-öğretim süresinin güdülenme çeşitleri üzerinde olumlu ancak bilişsel strateji kullanımı üzerinde ise olumsuz etkileri görülmüştür. Bütüncül güdülenme, dışsal güdülenme, olumsuz güdülenme, ve analiz ve muhakeme stratejileri arasında cinsiyet açısından önemli farklılıklar ortaya konmuştur. Kendi kendine öğrenmeye eğilimli öğrencilerin sınıf dışında İngilizce kullanmaya daha eğilimli olup İngilizce öğrenmeye daha çok zaman ayırmaktadırlar. Bu durumun tam aksine dışardan kontrollü ve olumsuz güdülenmiş öğrencilerin sınıf dışında İngilizce'yi kullanmadıkları ve bu dili öğrenmek için de daha az zaman harcadıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the relationship between motivation types and cognitive learning strategies with special reference to the differences between Iranian and Turkish students of English.A total of 898 ELT students both from Iran and Turkey were participated in the research. Deci and Ryan?s (1985) self-determination theory, and Oxford?s (1990) strategy inventory for language learning as instruments were adapted to discover students? motivation types and use of cognitive strategies. Non-parametric tests as such: Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test and Spearman Rank Correlation Coefficient Test were used to compute the collected data in the study. The results of the study showed that Iranian and Turkish students were both intrinsically and extrinsically(identified) motivated. Iranian students? motivation level was more than Turkish students. Turkish students mostly used receiving and sending strategy; whereas, Iranian students mostly used the cognitive strategy of creating structures for input and output. Intrinsic motivation and four kinds of regulations in extrinsic motivation were positively correlated, and there was an ordered patteren between motivation types. In the study, it was found that motivation types were intensively correlated to cognitive startegies. The more students were internally motivated the more they used cognitive strategies. Moreover, amotivation was negatively correlated to all types of cognitive strategies. In addition, it was found that learners? proficiency was positively correlated to learners? motivation types and use of cognitive strrategies. Years of study had positive effect on motivation types, but negative effect on use of cognitive strategies. There were significant gender differences within integrated regulation, external regulation, amotivation, and use of analyzing and reasoning strategy. Autonomous oriented students mostly used English outside the class and spent lots of their time to learn English; in contrast, control oriented learners and amotivated students hardly ever used English outside the class and spent the least amount of their time to learn.