Yeni medya ve çokuluslaşma: Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. örnek olayı
New media and multinationalization: Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. case study
- Tez No: 308414
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sermayenin değerlenmesi sürecinde, üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarında karşılaşılan sorunlar, iletişim teknolojilerinin yarattığı olanaklar aracılığıyla aşılmaya ve sermaye çevrimi mümkün olan en verimli biçimde sürdürülmeye çalışılmıştır. Yeni medya araçları ve ortamının yarattığı olanaklar, sermaye faaliyetlerinin zaman ve mekâna yönelik sınırlılıkları aşmasına olanak sağlamış ve esnek birikim pratiklerinin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, kitlesel üretim/kitlesel tüketimden çok esnek üretim/tüketim süreçleri ve ulusal ölçekle beraber bölgesel ve küresel faaliyet ölçekleri daha da ön plana çıkmıştır. 1980?lerle beraber, uluslararası ticaretten farklı olarak, çokuluslu sermaye faaliyetlerinde patlama yaşanmıştır. Yaşanan dönüşüm, kapitalizmin tarihinde gözlemlenen farklı birikim rejimlerinin ve düzenleyici kuruluşların dönüşümü açısından ele alınmıştır.Türkiye birikim rejimlerinde küresel ölçekte yaşanan dönüşümlerden yalıtılmış değildir ve güncel birikim rejimine uygun dönüşümler geçirmiştir. Bu çerçevede, küresel yönelimlerin ve uluslararası düzenleyici kuruluşların direktifleri takip edilerek, daha önce kamusal hizmet anlayışıyla örgütlenen alanlar birikim rejimine dahil edilmiştir. Geleneksel medya kuruluşları, söz konusu dönüşümle beraber, artan yoğunlaşma pratikleriyle faaliyet alanlarını geliştirerek yeni medya sektörünün başat aktörü konumuna gelmişlerdir. Çalışmada, bir aile şirketi olarak yayın hayatına başlayan Hürriyet gazetesinin, birikim rejimlerinde yaşanan dönüşüm çerçevesinde yeni medya sektöründe üstlendiği rolü ve bu kapsamda geliştirdiği çokuluslaşma pratikleri incelenmiştir. Hürriyet?in TME?i satın alarak, yeni medya teknolojilerinin zamanı ve mekânı aşan olanaklarıyla, üretimin adem-i merkezileşmesi fakat sermaye ve kontrolün merkezileşmesi sürecine dolaysız olarak dahil olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
During the valuation process of the capital, the problems encountered within the phases of production, distribution and consumption, are challenged by the facilities created by the communication Technologies. Thus, the cycle of capital is tried to be maintained as productive as possible. New media tools and the possibilities that are created by the context, helped capital activities overcome the limits regarding the time and space and gave way to the proliferation of flexible accumulation practices. In this context, rather than mass production/mass consumption processes, flexible production/flexible consumption processes and as well as national, regional and global activity scales comes into prominence. Along with the 1980?s, there has been an outburst in multinational capital activities which is different than what we call international trade. This transformation is held in terms of the different accumulation regimes observed through the history of capitalism and the transformation of organising institutions is regarded too.Turkey is not independent from all these global transformations of accumulation regimes. It also has had quite remarkable transformations to adapt itself to the actual accumulation regime. In this manner, the global tendencies and instructions of international regulating institutions are followed and the spheres which were once organised by the public service insights, have become a part of the accumulation regime. Traditional media institutions have enlarged their activity realms due to the abovementioned transformation with increasing condensation practises and they have become the major actor in the new media sector. In this study, the role of Hurriyet newspaper, which started to publish as a family company, and then with all those transformations, began to enhance multinationalization practises in new media sector is analysed. It is seen that, using such facilities of new media as overcoming time and space, Hürriyet played part in the process of decentralization of production along with centralization of capital and control directly by purchasing TME.