Sanal takımlarda kullanılan iletişim teknolojilerinin üyelerin aralarındaki güven ve performansa ilişkin algılarına etkileri
Communication technologies effects on the perception of trust between members and perception of performance in virtual teams
  1. Tez No: 308418
  2. Yazar: BEHÇET YALIN ÖZKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezin amacı sanal takımlarda kullanılan iletişim teknolojilerinin, sanal takım üyelerinin aralarındaki güven ve performans algıları üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Sanal takımların işlevlerini yerine getirebilmeleri için ihtiyaç duydukları iletişim teknolojilerinin etkilerinin anlaşılabilmesi, sanal takımların dinamiklerinin ortaya konabilmesi açısından özellikle önemlidir. Bu nedenle araştırma Gazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden, sanal takım olarak derslerinde en az bir adet proje gerçekleştirmiş olan öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Kullanılan iletişim teknolojilerinin, bireylerin güven ve performans algıları ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla regresyon analizi yapılmıştır.Çalışmanın sonucunda, sanal takımlarda kullanılan e-posta, yüz-yüze iletişim, intranet/extranet, birebir telefon görüşmeleri ve web tabanlı mesajlaşma sistemlerinin, üyelerin güven ve performans algıları üzerine olumlu yönde etkileri olduğu görülmüştür. Videokonferans ve telekonferans sistemlerinin kullanımı ile güven ve performans algıları arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to research communication technologies effects on the perception of trust between members and perception of performance in virtual teams. Understanding the effects of communication technologies that virtual teams need to perform their functions, is particularly important for stating the dynamics of virtual teams. Therefore, the research is analized by the help of the Distance Education/Learning Vocational College students who carried out at least one project as a virtual team. Regression analysis is performed on communication technologies in order to examine the relationship between individuals' trust and performance perception.As a result of the study, use of e-mail, face-to-face communication, intranet/extranet, one to one phone calls and web-based messaging systems in virtual teams have positive effects on the perception of members? trust and perception of performance. Apart from this, significant relationship have not been detected between the use of videoconferencing and teleconferencing systems and the perception of trust and perception of performance.