İlköğretim 8. sınıf fen ve teknoloji dersi 'maddenin halleri ve ısı' ünitesinde belirlenen kavram yanılgılarının giderilmesinde kavramsal değişim metinleri kullanımının etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of using conceptual change texts and students opinions in the misconceptions identified removel in the unit of 'states of matter and heat? in the science and technology course of primary 8th class
- Tez No: 308425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin `Maddenin Halleri ve Isı' ünitesinin `Isı ve Sıcaklık' konusunda yer alan kavram yanılgıları üzerinde, kavramsal değişim yaklaşımı içerisine giren kavramsal değişim metinlerinin etkisini incelemektir. Çalışma grubu olarak, Amasya Gümüşhacıköy Kızılca İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinin iki şubesi seçilmiştir. Bu sınıflardan biri araştırmanın deney grubu (20 öğrenci) olarak, diğeri ise kontrol grubu (20 öğrenci) olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak, çeşitli araştırmacıların hazırladığı ve araştırmacı tarafından geliştirilen kavram başarı testi ve görüşme formu kullanılmıştır. Bu araçlardan elde edilen veriler SPSS istatistik programıyla analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken, öncelikle deney ve kontrol grubu öğrencilerinin kavram başarılarının ne şekilde etkilendiği belirlenmiş, ardından da bu kavramsal değişim metinlerinin uygulandığı deney grubunun yöntemle ilgili görüşleri alınmıştır.Araştırma verilerinin analiziyle ulaşılan sonuçlar şu şekilde özetlenebilir;1.Deney grubu öğrencilerine kavram yanılgılarını gidermeye yönelik uygulanan kavramsal değişim metinleri ile birleştirilmiş deney yöntemi, öğrencilerin kavram başarı testi erişilerini anlamlı düzeyde arttırmıştır.2.Kontrol grubu öğrencilerine uygulanan geleneksel yaklaşıma uygun deney yöntemi ise, öğrencilerin kavram başarı testi erişilerini yapılan öğretimden sonra anlamlı düzeyde yükseltmiştir.3.Deney ve kontrol grubu öğrencilerin öntest-sontest kavram başarı testi erişileri ortalaması arasındaki farklara bakıldığında (deney grubu için X S - X Ö = 5,9; kontrol grubu için X S - X Ö = 1,1), deney grubu öğrencilerinin öntest sontest kavram puanlarının ortalamasındaki yükselişin, kontrol grubu öğrencilerininkinden daha fazla olduğu görülmektedir. Bu duruma göre, kavram öğrenimi üzerinde kavramsal değişim yaklaşımının, geleneksel yaklaşımdan daha etkili sonuçlar verdiği ifade edilebilir.4.Öğrencilerin, kavramsal değişim metinleri ile yapılan öğretim konusunda görüşleri olumludur.Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayalı olarak, kavramsal değişim yaklaşımının geliştirilmesine ve gelecekte yapılacak olan araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.Anahtar SözcüklerFen Öğretimi, Kavram Öğrenimi, Kavram Yanılgıları, Kavramsal Değişim Yaklaşımı, Kavramsal Değişim Metinleri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of conceptual change texts related with conceptual changing approach on students? understanding the concepts about heat and temperature.The research was applied on students from two eight-class in Amasya Gümüşhaciköy Kizilca Primary School. The data were obtained from a sample consisting of 40 students.The data were collected by using ?Concept Achievement Test? and ?İnterview Form??.This test and form were prepared by another researchers, these tests was developed by this researcher. The data obtaining from these instruments were analyzed via SPSS for windows package program. During evaluation of the data, firstly it was determined that how concept achievements of students were affected by applied teaching process. Then, the students interviews were determined. The effects of applied methods on permanence of concept achievement of students were also examined.The results being obtained from the analyses of data were summarized below;1.After application of instruction, there were significant differences between experimental and control groups for post-test concept score.2.Posttest concept score of experimental group being instructed with conceptual changing approach was significantly more than the posttest concept score of control group being instructed with traditional approach.3.The result indicated that conceptual changing approach is more successful on concept learning than traditional approach.4.The students? interviews were pozitif about the conceptual changing texts.In this research study proposals based on findings have also been made for those who intend to go into research studies in the field of creative thinking skills or other new studies.Key WordsScience Education, Concept Learning, Misconceptions, Conceptual Changing Approach, Conceptual Changing Texts