Questioning Irish nationalistic politics: Sean O'Casey's the Shadow of a Gunman, Juno and the Paycock, and the Plough and the Stars
İrlanda milliyetçi politikası eleştirisi: Sean O'Casey'nin the Shadow of a Gunman, Juno and the Paycock, ve the Plough and the Stars oyunları
  1. Tez No: 308434
  2. Yazar: CANER YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İrlanda'da yirminci yüzyıl başları, İrlanda tarihi açısından bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde İrlandalı milliyetçiler, yedi yüz yıllık bir esaretten sonra, ağır fiziksel güç kullanarak sömürgeci Britanya güçlerine karşı ısrarlı bir bağımsızlık mücadelesi vermeye başlarlar. Başarısızlıkla sonuçlanan 1916 Paskalya Ayaklanması'nın ardından, isyanı düzenleyen İrlandalı liderlerin Britanya yönetimi tarafından infaz edilmesiyle milliyetçi mücadele İrlandalılar arasında çok daha yaygın bir hale gelir. 1916 yılından başlayarak İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA), İrlanda'daki baskıcı yabancı ülke yönetimine son vermek amacıyla sürekli bir silahlı mücadeleye girişir. Vahim sonuçlar doğuran bu savaşın ardından, 1921 yılında İngiltere ve İrlanda arasında İrlanda'yı bağımsız bir devlet olarak ilan eden bir antlaşma imzalanır. Fakat bu antlaşma ülkedeki sorunları sona erdirmekte başarısız olur ve sonucunda ülke 1922 yılında milliyetçilerin kendi aralarındaki fikir çatışmaları sebebiyle bir iç savaşa sürüklenir.Dublin'in yoksul bir mahallesinde doğmuş bir sanatçı olarak Sean O'Casey (1880-1964) ülkede yaşanan sosyo-politik olaylara birebir tanıklık eder ve aktif olarak hem milliyetçi hem de sosyalist bir çok siyasi oluşumun içerisinde yer alır. 1913 yılındaki Büyük Grev'in ardındansa Yurttaşlar Ordusu'ndan (Irish Citizen Army) ayrılır ve hayatının geri kalanında aktif olarak herhangi bir siyasi eyleme karışmaz. Bu noktada çevresindeki insanları ve olayları gözlemlemeye başlar ve The Shadow of a Gunman (1923, Çetecinin Gölgesi ), Juno and the Paycock (1924, Dünyanın Düzeni ) ve The Plough and the Stars (1926, Pulluk ve Yıldızlar) başlıklı oyunlarından oluşan Dublin Üçlemesi'nin karakterlerini ve arka planını oluştururken bu gözlemlerinden yararlanır. Söz konusu eserler, yazarın milliyetçi siyasete karşı eleştirel yaklaşımını aktarmaları bakımından önemlidir. Bu oyunlarda O'Casey, kendisinin de bir parçası olduğu çevreyi gerçekçi bir yaklaşımla resmederek, çoğunlukla da çizdiği karakterler aracılığıyla, milliyetçi siyasetin İrlanda toplumu içerisinde ne şekilde işlemekte olduğunu sorgular.Bu tezin amacı, Dublin Üçlemesi'nin siyasi ve sanatsal yönleriyle de ilişkili olarak O'Casey'nin hayatı ve İrlanda'nın siyasi tarihi hakkında kısaca bilgi vermek ve özellikle oyun karakterleriyle dönemin toplumsal olayları üzerinde durarak yazarın o dönem ülkeye hakim olan ideolojiyi ne şekilde eleştirdiğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The early twentieth-century in Ireland is a turning point in Irish history. Launching a massive physical force against the British forces, the Irish nationalists insistently struggled to gain independence from the coloniser after more than seven hundred years of subservience. Following the failed attempt of the 1916 Easter Rising, the nationalist struggle became even more widespread among the Irish due to the execution of the Irish rebel leaders by the British administration. From 1916 onwards, the IRA waged a continuous armed campaign in order to end the foreign oppression in Ireland. As a result of their desperate war, in 1921, a treaty, which declared Ireland a Free State, was signed between England and Ireland. However, the treaty failed to end the troubles in the country, which would eventually lead to a civil war in 1922 due to the conflict among the nationalists.As an artist born in the slums of Dublin, Sean O?Casey (1880-1964) personally witnessed the socio-political events in progress and was actively engaged in several political organisations, including nationalist and socialist ones. Nonetheless, after taking part in the Great Strike of 1913, he resigned from the Irish Citizen Army and did not engage in any political activity thereafter. He turned into a mere observer of the people and events around him and owed a great deal to these observations in creating the characters and setting the background of his Dublin Trilogy, consisting of The Shadow of a Gunman (1923), Juno and the Paycock (1924), and The Plough and the Stars (1926). These plays are significant in the sense that they convey the playwright?s critical approach to nationalistic politics. Drawing a realistic picture of the environment that he himself also belonged to, O?Casey questions the ways nationalistic politics operate within Irish society mostly through the characters he creates.Therefore, the aim of this thesis is to provide a brief account of the political history of Ireland together with O?Casey?s biography, mostly in relation to the political and artistic features of his Dublin Trilogy, and to analyse how he criticises the ideology dominating the country at the time with particular emphasis on both the characters and the social events of the time.