Altıncı sınıf fen ve teknoloji öğretmenlerinin öğretme-öğrenme sürecinde kullandıkları öğretme yaklaşımları
Teaching approaches that sixth class science teachers use in teaching-learning process
- Tez No: 308435
- Danışmanlar: DR. EDA GÜRLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırma, altıncı sınıf Fen ve Teknoloji dersi öğretmenlerinin öğretme-öğrenme sürecinde kullandıkları öğretme yaklaşımlarını, stratejilerini ve tekniklerini belirlemek; kullanılan bu yaklaşım, strateji ve tekniklerin okulların başarı düzeylerine göre değişip değişmediğini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçlar ışığında araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma grubu, Ankara ili Yenimahalle ilçesindeki devlet ilköğretim okullarında görev yapan Fen ve Teknoloji dersi öğretmenlerinden oluşturulmuştur. Araştırmanın amacına yönelik olarak çalışma grubunu oluşturan öğretmenler, 2009 yılı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre okulların başarı puanı ortalamaları temel alınarak alt, orta ve üst başarı düzeyi gruplarına ayrılmıştır. Her bir başarı düzeyi grubunda altı öğretmen bulunmaktadır. Çalışma grubu toplam on sekiz öğretmenden oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formu ve görüşme formu kullanılarak gözlem sırasında not tutulmuş ve video kamera kayıtlarının yapılması sağlanmıştır. Çalışma grubunu oluşturan öğretmenlerin dersleri, dörder hafta süresince gözlemlenmiş olup bu gözlemlerin ardından her bir öğretmenle görüşme yapılmıştır. Gözlem formu ile elde edilen veriler frekanslar ve yüzde oranları hesaplanarak yorumlanmış ve görüşme verileri ve gözlem notları ile de desteklenmiştir.Araştırmanın alt problemleriyle ilgili olarak bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Buna göre araştırmaya katılan Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin öğretme-öğrenme süreçlerinde;?Temel öğretme stratejileri arasından büyük oranda sunuş yoluyla öğretme stratejisine yer verdikleri ya da bu stratejiye benzer bir yol izledikleri,?Genellikle anlatım ve soru-cevap tekniklerini kullandıkları,?Tartışma, drama, rol yapma, rol oynama, deney, gösterip yaptırma, gösteri, eğitsel oyunlar, analoji, örnek olay ve altı şapkalı düşünme tekniklerini çok az düzeyde kullandıkları ya da bu tekniklerle ilgili özelliklere derslerinde bazen yer verdikleri,?Sınıf dışı öğretme teknikleri arasından büyük oranda ev ödevlerini tercih ettikleri belirlenmiştir.Ayrıca, deney, eğitsel oyun, analoji tekniklerine ve sınıf dışı öğretme tekniklerinden gezi tekniğine yer verme durumlarının okulların başarı düzeylerine göre az düzeyde farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to determine teaching approaches, strategies and techniques that elemantary school sixth class science teachers? used in teaching-learning process and whether this approaches, strategies and techniques had a variability among schools in different achivement levels. To achive this porpuse discriptive research method was used in this study.Participants of this study were science teachers working in state elemantary schools in Yenimahalle in Ankara. These teachers were parts in different achivement level groups: low, intermadiate and high. Each of these groups contents six teachers, and so total of participants were eighteen. Each of teachers? lessons were observed for four weeks and then interviews was conducted for each teacher. Observation form and interview form were developed by the researcher. Frequencies and percentages were calculated for the data from observation form, then findings composed observations, interviews, taking notes in lessons and video camera records were commented.Accordingly, conclusion of the study were:Science teachers joined this research;?Usully used expository teaching strategy or doing practices like this strategy,?Usully used lecture and question-answer techniques,?Used discussion, drama, acting or playing, experiment, demonstration, educational games, analogy, case study, techniques and extra class activities seldom or used sometimes characteristics of these techniques,?Usully used homework from extra class activities.Also, using of experiment, educational games, analogy techniques and travel from extra class activities had an low variability in schools in different achivement groups.