Tamsulosin ve diğer sistemik ilaç kullanımlarında intraoperatif floppy iris sendromu insidansı
Incidence of intraoperative floppy iris syndrome with use of tamsulosin and other systemic medications
- Tez No: 387095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EMRAH ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu prospektif, randomize olmayan çalışmada Mart 2006- Ekim 2007 tarihleri arasında; S.B Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göz Kliniği'nde, FE ile lens ekstraksiyonu ve GİL uygulanan 1530 hastanın 1567 gözü değerlendirildi. Hastalar tamsulosin kullananlar (Grup 1), geçmişte tamsulosin kullanmış, halen kullanmayanlar (Grup 2), düzenli olarak tamsulosin harici bir ilaç kullananlar (Grup 3), düzenli bir sistemik ilaç kullanmayanlar (Grup 4) olarak dört grupta incelendi. İFİS, FE yapılan olguların %1.6' sında (25/1530) görüldü. İFİS sıklığı Grup 1'de %80, Grup 2'de %60, Grup 3'te %1, Grup 4'te %1.7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This prospective non randomized study evaluated 1567 eyes of 1530 patients who underwent cataract extraction with phacoemulsification and IOL implantation in ophthalmology clinic of Ankara Education and Research hospital between March 2006-October 2007. Patients were grouped as Tamsulosin users (Group 1), previous tamsulosin users (Group 2), users of drugs other than Tamsulosin (Group 3), no drug users (Group 4). Intraoperative floppy iris syndrome (IFIS) was observed in 1.6% (25/1530) of cases. IFIS incidence was sıklığı 80% in group 1, 60% in group 2, 1% in group 3, 1.7% in group 4.