Örgütsel demokrasi: Kamu ve özel sektör çalışanlarına yönelik bir araştırma
Research on organizational democracy with regards the public and private labour
- Tez No: 308470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASENA ALTIN GÜLOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Demokrasi kavramına ilişkin literatür oldukça zengindir. Bir yönetim biçimi olarak demokrasi; ağırlıklı olarak kamu yönetimi ve siyaset biliminin konusu olmakla birlikte günümüzde ekonomi, sosyoloji, eğitim, işletme yönetimi gibi bilim alanlarının da önemli bir konusu haline gelmiştir. İşletme bilimi açısından demokrasi, işyeri demokrasisi, endüstriyel demokrasi ve örgütsel demokrasi gibi kavramlarla ele alınmaktadır.Örgütsel demokrasi; örgüt üyelerinin örgütleme sürecine, örgütteki düzenlemelere ve karar verme süreçlerine katılmalarıdır. Örgütlerin demokratik yönetimi ile çalışanlar karar alma süreçlerine katılarak daha yüksek düzeyde örgütsel bağlılık sağlanmakta, iş tatminleri artmakta, işgücü devir oranı düşmekte, çalışanların işe ve işletmeye karşı yabancılaşması azalmaktadır.Çalışmanın temel amacı; örgütsel demokrasiyi kavramsal ve kuramsal olarak ele alıp, örgütsel yaşam için önemini ortaya koymaktır. Ayrıca yapılan alan araştırmasıyla kamu ve özel sektör çalışanlarının örgütsel demokrasi algılarını etkileyeceği düşünülen demografik özellikler ve örgütsel demokrasi algısı ile iş tatmini, işten ayrılma niyeti, örgütsel adalet algısı arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a wide range of literature related to the concept of demoocracy. While democracy as a form of governance primarily is a subject of public administration and political science, in our contemporary society, it is also a branch of some other disciplines such as economics, sociology, education and business administration. From the point of the science of business, democracy is tackled with such concepts as workplace democracy, industrial democracy and organizational democracy.Organizational democracy is the participation of the members of the organization in the process of organization itself, the arragements in the organization and the decision- making processes. With the democratic management of the organizations the joined decision-making of employees makes it available for the management higher degree of organizational loyalty, job satisfaction increases, reduction in the turnover and alienation among the employees against the work and the workplace is trancended.The major-principal concern of this study is to handle organizational democracy within the conceptual and theoretical boundaries and to emphasize its importance in the organizational life. Moreover with the field study we have conducted here we have analyzed the relationships between the demographic characteristies that may be thought to affect the employees? sense of organizational democracy and job satisfaction, the intention of resigning from the job, and the perception of organizational justice