Farklı liderlik tarzlarının örgütsel sessizlik üzerine etkisi: Kamu sektöründe bir alan araştırması
The effect of different leadership styles on organizational silence: A field research in the public sector
  1. Tez No: 999933
  2. Yazar: ASLI HAVVA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren araştırmalara konu olan liderlik kavramı günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Nispeten daha yeni bir konu olan örgütsel sessizlikle birlikte liderlik çalışmaları, özellikle rekabet ortamından başarıyla sıyrılmak isteyen örgütlerin, insan kaynağına eğilmesini ve bu kaynağa yönelik çalışmalar yapmasını ivmelendirmiştir. Bu iki kavramı birlikte ele alan 'Farklı Liderlik Tarzlarının Örgütsel Sessizlik Üzerine Etkisi: Kamu Sektöründe Bir Alan Araştırması' başlıklı bu çalışmada amaç, bu alanlardaki çalışmalarda nispeten geri planda kalan kamu sektöründe liderlik tarzlarının örgütsel sessizliğe etkisinin varlığını ve düzeyini incelemektir. Bu çalışma, kendisinden önceki hem liderlik hem de örgütsel sessizlik çalışmalarında özel sektöre yoğunlaşılmış olmasından dolayı, kamu sektöründe bu kavramların çalışanlar tarafından nasıl algılandığını ve ne gibi sonuçlar meydana getirdiğini ölçmek amacıyla oluşturulduğundan önem arz etmektedir. Çalışma geniş bir literatür taramasını içeren nitel araştırma ve anket uygulamasından oluşan nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılarak oluşturulmuştur. İstanbul Üniversitesi çalışanlarına uygulanan anket sonucunda, 383 akademik ve idari çalışan tarafından yanıtlanmış anket verisi elde edilmiştir. Uygulanan anketlerden elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sürecinde; T-Testi ve ANOVA testleri, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, otokratik liderlik tarzının, örgütsel sessizliğin alt boyutlarını pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Demokratik ve tam serbesti tanıyan liderlik tarzlarının örgütsel sessizliğin alt boyutlarından kabullenilmiş ve korumacı sessizliği negatif yönde etkilediği, ancak her ikisinin de korunmacı sessizliği anlamlı olarak etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca demografik değişkenlerden kurumda ve birimde çalışma süreleri, öğrenim durumu ve görev tanımı değişkenlerinin, liderlik tarzıyla örgütsel sessizlik arasındaki ilişkiyi farklılaştırdığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of leadership, which has been the subject of research since the beginning of the 20th century, maintains its popularity today. Along with organizational silence, a relatively newer topic, leadership studies have accelerated the focus of organizations, especially those seeking to successfully navigate a competitive environment, on human resources and the work they undertake. This study, titled 'The Effect of Different Leadership Styles on Organizational Silence: A Field Research in the Public Sector,' which addresses these two concepts together, aims to examine the existence and level of the impact of leadership styles on organizational silence in the public sector, a sector that has been relatively overlooked in research in these areas. This study is significant because, unlike previous studies on both leadership and organizational silence which have focused on the private sector, it aims to measure how these concepts are perceived by employees in the public sector and what consequences they produce. The study was created using a combination of qualitative research methods, including a broad literature review, and quantitative research methods, consisting of a survey. The survey, administered to employees of Istanbul University, yielded data from 383 academic and administrative staff members. Data obtained from the surveys were analyzed using the IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 software package. T-tests, ANOVA tests, correlation, and regression analyses were applied during the analysis process. According to the analysis results, it was determined that autocratic leadership style positively affects the sub-dimensions of organizational silence. Democratic and Laissez-Faire leadership styles were found to negatively affect the sub-dimensions of acquiescent and prosocial silences, but neither significantly affected defensive silence. Furthermore, it was revealed that demographic variables such as length of service in the organization and unit, educational level, and job description differentiated the relationship between leadership style and organizational silence.