Yerel yönetimlerde halkla ilişkilerin etkili iletişim ve güven oluşturmadaki rolü
The role of public relations in effective communication and building trust within local government institutions
- Tez No: 961180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL SAYLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yerel yönetimler demokratik yönetim biçimlerinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu nedenle yerel yönetimlerin her açıdan güçlendirilmesi günümüz koşullarında önemli bir yer tutmaktadır. Halkla ilişkiler çalışmaları da 21.yüzyılın kamuyla iletişim pratikleri açısından hem kamu hem özel sektör hem de sivil toplum kuruluşları açısından etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde tüm örgütsel politikaların meşruiyetlerini sağlamak için vatandaşların görüşlerini, eleştirilerini ya da örgütsel düzlemlere katılımını sağlamaya çalıştıkları görülmektedir. Yerel ölçekte, halkla doğrudan iletişim halinde olan belediyeler de kendi uygulamalarını vatandaşlara anlatabilmek, onlarla karşılıklı uyum ve işbirliği içinde çalışmak için halkla ilişkiler çalışmalarına başvurmaktadırlar. Bunun için yüz yüze iletişim, yazılı ve görsel araçlar, sosyal medya gibi araçlar oldukça etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Belediyelerin açık, dürüst, katılıma önem veren, etkin ve yeterli hizmet amaçlayan, eşit hizmet götüren, iki yönlü iletişime dayanan, kimlik ve bütünlük oluşturmada rol oynayan, tutarlı ve sürekli politikaları onları başarılı kılmaktadır. Özellikle halkta kendine yönelik güven oluşturmak isteyen belediyelerin bu tür ilkelere dayalı iletişim politika ve pratiklerine önem vermeleri gerekmektedir. Belediyelerin bu tür iletişim ve halkla ilişkiler faaliyetleri basın-halkla ilişkiler birimlerinin sorumluluğu altındadır. Bu birim sorumluları belediyelerin halkla ilişkiler faaliyetlerini doğrudan uygulayan ve sonuçlarını değerlendiren kişilerdir. Bu çalışmanın amacı da halkla ilişkiler faaliyetlerinin vatandaşlarla etkili iletişim kurmada ve güven inşa etmede etkili olup olmadığını sorgulamaktır. Bu nedenle Ankara'da gelişmişlik düzeyine göre bölgelerden seçilen örneklem dâhilinde 7 ilçe belediyesinin basın-halkla ilişkiler birimleriyle iletişim kurulmuş ve derinlemesine mülakatlar yoluyla, halkla ilişkiler pratiklerinin etkili iletişim ve güven oluşturmadaki rolü araştırılmıştır. Çalışma, halkla ilişkiler, iletişim ve güven kavramlarını bir arada ele alarak Türkçe literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemekte; yerel yönetimlerin yönetsel kapasitelerine ve güven inşa süreçlerine dair uygulamalı ve kuramsal katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Local governments are indispensable elements of democratic governance forms. Therefore, strengthening local governments in every aspect has an important place in todays's condition. Public relations studies are also used effectively in terms of public communication practices of the 21st century, botih in the public, private sector and non-governmental organizations. Today, is is seen that all organizational policies try to ensure the legitimacy of citizens'views, criticisms or participation in organizational levels. Municipalities that are in direct communication with the public at the local level also resort to public relations studies in order to explain their own practices to citizens and to work with them in mutual harmony an cooperation. Fort his purpose, tools such as face-to face communication, written and visual tools, and social media are used quite effectively. Municipalities' open, honest, participation-oriented, effective and adequete service-oriented, equal service-oriented, two-way communication based, consistent and continuous policies that play a role in creating identity and integrity make them successful. Especially municipalities that want to create self-confidence in the public should give importance to communication policies and practices based on such principles. Such communication and public relations activities of municipalities are under the responsibility of pres-public relations units. These unit managers are the people who directly implement the public relations activities of the municipalities and evaluate their results. The purpose of this study is to question whether public relations activities are effective in establishing effective communication with citizens and building trust. Fort his reason, contact was established with the press-public relations units of 7 district municipalities selected from regions according to their development levels in Ankara, and the role of public relations practices in effective communication and building trust was investigated through in-depth interviews. The studys aims to fill the gap in Turkish literature by addressing the concepts of public relations, communication and trust together, and offers practical and theoretical contributions to the administrative capacities of local governments and the processes of building trust.