TIMSS 2007 verilerine göre öğrencilerin fen başarısı ile öğretmenlerinin özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between students? science achievement and teachers? characteristics in TIMSS 2007
  1. Tez No: 308515
  2. Yazar: IŞILAY AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde fen ve teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve bireylerin yaşam becerilerinin de bu hıza ayak uyduracak şekilde gelişmesini gerekli kılmaktadır. Bu durum dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de fen bilimleri ve teknoloji eğitiminin zorunlu eğitim kapsamındaki yeri ve önemini vurgulamıştır. Ancak, PISA ve TIMSS gibi uluslar arası çalışmaların sonuçlarının gösterdiği üzere Türkiye'nin fen alanındaki başarısı katılımcı ülkelerin ortalamasının altında kalmaktadır. Bu sonuçlar Türkiye'de fen eğitiminin güçlendirilmesine yönelik çalışmaları teşvik edici niteliktedir. Fen eğitiminin etkinliğinin arttırılması için gerek eğitimin değişmez öğelerinden biri olması ve gerekse de pek çok araştırmanın da gösterdiği gibi öğrenci başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri olması nedeniyle öğretmenlere odaklanmak önemlidir.Bu araştırmanın amacı Türkiye'de TIMSS 2007 sınavına giren 8. Sınıf öğrencilerinin fen başarılarıyla, bu öğrencilerin fen ve teknoloji öğretmenlerinin özellikleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu incelemektir.Bu çalışmada 4498 öğrencinin katıldığı TIMSS 2007 Türkiye verileri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise toplam 133 fen ve teknoloji dersi öğretmeni ile bu öğretmenlerin 3824 öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın problemine çözüm bulmak amacıyla hiyerarşik lineer modelleme (HLM) yöntemi uygulanmıştır. HLM analizinde öğrenci fen puanlarının ölçüsü olan 5 makul değer bağımlı değişken ve öğrencilerin sosyo-ekonomik durumuna işaret eden (i) ebeveynlerden birinin en yüksek eğitim durumu, (ii) evdeki kitap sayısı ve (iii) bilgisayar kullanımı birinci seviyede kontrol değişkenleri olarak kullanılmıştır. HLM'nin ikinci seviyesinde yer alan bağımsız değişkenler ise öğretmenin (i) yaşı, (ii) cinsiyeti, (iii) hizmet süresi, (iv) mesleki doyumu, (v) öğretmenlik sertifikası olması, (vi) ana branşını fen alanında tamamlamış olması, (vii) mezun olduğu en yüksek eğitim düzeyi ve (viii) profesyonel gelişim etkinliklerine katılma indeksidir.Bu araştırmanın sonuçlarına göre TIMSS 2007 Türkiye fen başarısı varyansının %65'inin öğrenci, kalanının ise öğretmenlerle ilgili değişkenlerle açıklanabileceği ve araştırmaya dâhil edilen değişkenler arasında bu başarıyı anlamlı düzeyde etkileyen öğretmen özelliklerinin (i) hizmet süresi, (ii) mesleki doyum ve (iii) profesyonel gelişim etkinliklerine katılma indeksi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, advances in science and technology have been very rapid and require individuals? life skills to be enhanced in a way to keep pace with them. This circumstance has increased the relevance of science and technology training in compulsory education across a number of advanced countries in the world, including Turkey. However, as the results of international studies such as PISA and TIMSS indicate, Turkey has been performing below the average of the participant countries in science. These results are supportive for studies aiming at improving the science education in Turkey. In this framework, it is essential to particularly focus on teachers: not only because they are an indispensible element of education, but also because the evidence provided by numerous researches indicates that they are one of the most important factors affecting student achievement.This research aims at describing the nature of the relationship between the perofrmance of 8th grade students in science and technology subjects, and the characteristics of their science and technology teachers. This study uses data from Turkey TIMSS 2007, in which 4498 students took part. The sample consists of 133 science and technology teachers and their 3824 students. In order to test the hypothesis of this analysis, hierarchical linear modelling (HLM) method has been used. Under HLM analysis framework, 5 plausible values that are the estimates of science scores are taken as dependent variable. At the first level of HLM, the following control variables, which are indicators of socio-economic status, have been introduced: (i) highest level of education of either parent, (ii) number of books at home and (iii) computer use. At the second level of HLM the following teacher characteristics have been included as independent variables: (i) age, (ii) gender, (iii) experience, (iv) job satisfaction, (v) index of participating in professional development, (vi) certification, (vii) highest level of formal education, and (viii) major area(s) of study.The results of this analysis reveal that 65% of the variance of science achievement in TIMSS 2007 Turkey can be explained by student related variables, while the rest of the variance (35%) can be attributed to teacher related variables. Amongst the teacher characteristics that are included in this research, the following showed a significant impact on student?s achievement in science and technology subjects: (i) experience, (ii) job satisfaction and (iii) index of participation in professional development.