Oryantalizm ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'ya bakışının sinemaya yansımaları
Orieantalism and the reflection of united states of America's Foreign Policy over Middle East on cinema
  1. Tez No: 308530
  2. Yazar: FATMA SENEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL H. DEMİRDÖVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Anthropology, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hollywood için Arapların yaşadığı Ortadoğu önceleri gizemin ve masalların diyarıyken, günümüzde tüm dünyayı tehdit eden terörizme en sahipliğe yapan bir mekâna dönüşmüştür. ABD'nin hegemonik politik düzeninin bir sözcüsü olan Hollywood ?biz? ve ?öteki? arasındaki ayrımı filmlerinin temaları üzerine oturtarak mekânsal farklılığın sınırlarını siyasi, kültürel ve ekonomik çerçeve içinde çizmiştir. 11 Eylül 2001 terör saldırıları, Afganistan ve Irak savaşları, bitmek bilmeyen İsrail-Filistin çatışmaları ile de Ortadoğu Batı'nın bilişsel haritasında çelişkili ?siyasallaştırılmış bölge? olarak yerini almıştır. Bu çalışmanın ana tartışması Oryantalizmin gölgesinde oluşturulan ABD'nin Ortadoğu'ya yönelik güttüğü dış politika stratejilerinin Hollywood ile nasıl ilişkilendirildiğidir. Bu noktada çalışmada öncellikle Oryantalizmin anlamı ve tarihçesi incelenmiş, daha sonra da ABD ve Ortadoğu arasındaki politik tarih irdelenmiştir. Tarihsel araştırmalar sonrası çalışma Hollywood tarihine ve Öteki- Arap'ı imgesel bir yansıtmadan süreçsel ilişkilere nasıl kaydırdığını dönemsel inceleme ile araştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise 11 Eylül 2001 sonrası çekilmiş örnek bir film olan Krallık (2007) seçilerek, semiyolojik çözümleme yapılmıştır. Araştırmadaki ana amaç ABD devletinin ideolojik bir aygıtı olan Hollywood'un Ortadoğu dekorunda Oryantalist serapları nasıl canlı tuttuğu gösterilmektir.
Özet (Çeviri)
For Hollywood, Middle East is a place where the other-Arab lives in it. At the beginning this place has been demonstrated as a full of mysticism and ancient tales which now resign itself to a place of danger and causing a fear to the rest of the world by hosting `terrorism`. By doing this, Hollywood portrays ?us? vs. ?them? theme over terrorism based narratives by disposing moral lessons over US hegemonic political order. With the events of 9/11 terrorist attacks, the wars on Afghanistan and Iraq, and ongoing Palestinian-Israeli conflict, the Middle East has been taken a place at West?s cognitive map as conflicted ?political landscape?. The argument throughout this research is indicating the relationship between US political strategy over Middle East and Hollywood by using the echoes of orientalism. So, in this circle this research starts with an interrogation of the term of ?orientalism? and explores about the relationship between political histories of US and Middle East. After that, to make sense where Middle East stands in today?s Hollywood movies, this research focuses on the history of Hollywood and its films which reflects the other-Arab. How arguments about the terrorist-evil Arab operate on silver screen, this research examines on a sample Hollywood movie which is produced after 9/11 which the name is ?The Kingdom? (2007). At the end, based on the image analysis of the movie, it will become apparent that Middle East is a constructed artifact through which US objectifies and displays in its own contemporary concerns.