Amerikan medyasında Müslüman Kardeşler temsili: New York Times ve Wall street Journal örnekleri
The representation of Muslim Brotherhood in the American media: Examples of New York Times and Wall Street journal
  1. Tez No: 366947
  2. Yazar: RUMEYSA ELDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma New York Times ve Wall Street Journal olmak üzere iki Amerikan gazetesinde yer alan Müslüman Kardeşler temsilini Şarkiyatçılık bağlamında eleştirel bir okumaya tabi tutmaktadır. 11 Eylül 2001 tarihinden 2 Haziran 2014 tarihine kadar gazetelerde yer alan haber ve yorumların analizi neticesinde şekillenen bu çalışmanın temel argümanı, Müslüman Kardeşler'in gazetelerde yer alan temsilinde Şarkiyatçı bakış açısına dair imlemlerin bulunduğudur. Bu sebeple çalışmada öncelikle hedeflenen, Şarkiyatçılığın işleyiş mantığının anlaşılmasıdır. Zira bu şekilde Şarkiyatçılığın ne olduğundan çok nasıl işlediği anlaşılacak ve bu durum da 19. yy'da Avrupa kökenli olarak kurumsallaşan bu geleneğin günümüzde Amerikan medyasındaki analizinin sağlam bir temele oturtulmasına olanak sağlayacaktır. Şarkiyatçılığın işleyiş mantığı temelinde ilk bölümde geleneksel oryantalizm ve Amerikan oryantalizmi ele alınmış, Amerika'nın Avrupa'dan farklı olarak Doğu'ya bakışını belirleyen unsurlara dikkat çekilmiştir. Amerika'da Doğu çalışmalarının alan araştırmalarına dayalı olarak gelişmesi Amerikan oryantalizmini de belirleyen en temel etkendir. Bu sebeple çalışmanın ikinci bölümünde Amerika'da Ortadoğu hakkında çalışan uzman ve akademisyenlerin çalışmaları yine Şarkiyatçılığın işleyiş mantığı temel alınarak Müslüman Kardeşler temsili üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son kısmında ise seçilen her iki gazetede de Müslüman Kardeşler temsili Amerikan oryantalizminin sunmuş olduğu bakıştan hareketle değerlendirilmiş ve yapılan bu değerlendirme Şarkiyatçılığın işleyiş mantığı temeline yerleştirilmiştir. Sonuç olarak çalışma Şarkiyatçı düşüncenin nasıl işlediğini ve bu işleyişin Amerikan medyasında Müslüman Kardeşler üzerinden yapılmış olan tespitini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is to seek the representation of Muslim Brotherhood on New York Times and Wall Street Journal through reading Orientalism. The main argument of this study examines how Muslim Brotherhood is represented in American newspaper from Orientalist perspective between September 11 2001 and June 2 2014. For this reason, this study primarily aims to be understandable process of orientalism. In this way the analysis presents“How does process of Orientalism?”,“What is Orientalism? in American Media. In the first part, traditional Orientalism and American Orientalism are evaluated in the context of orientalism. This part's question is mainly ”What is the factors that determine approach of America to East?“ and ”What is the difference of this approach's from Europe?" The main factor that determines American orientalism is the development of Eastern studies which based on field researches in America. In the second part of this study, the representation of Muslim Brotherhood is analyzed from the studies of experts and academics whose focus on the Middle East. In the third and final part of this study, the representation of Muslim Brotherhood both the newspapers is analyzed in perspective of American orientalism. This analysis examines under process of orientalism. In conclusion this study leads to how Orientalist idea treat and this idea analyze of representation of Muslim Brotherhood in the newspapers.