Kadın figürü, kültür ve gelenek
Woman figure, culture and tradition
- Tez No: 308532
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye, toplum ve aile içerisinde bulundurduğu gelenekleri ve kültürel eğilimleri ile benzeri olmayan bir ülkedir. Bu kültürel etkiler nesilden nesile geçmiştir. Sanatçıların bu etkileri, eserleri ve vizyonları vasıtası ile nasıl yansıttıklarını görebiliriz. Genç jenerasyonlarda modernleşme ve değişimin uygulanmak istendiğini, ancak bu geleneklere hala güçlü bir şekilde bağlı oldunduğunu görmekteyiz. Kadınlar ayrıca otoriter bir figür olarak görülmüş olup hâlâ Türk toplumundaki yerini korumaktadır.Bu çalışma, Türkiye'nin geleneksel ve kültürel yönlerinin yanı sıra Türkiye'de kadınların kısa bir tarihçesine odaklanmaktadır. Öncelikle, Türk kadınlarının zaman ve tarih içerisinde Türk toplumundaki konumlarına gelmeyi nasıl başardıkları görülecek. Ardından, bazı Türk sanatçılarına ve eserlerine bakarak ve toplumun yapısını, eseri vasıtasıyla sanatçının bakış açısı ile mukayese edilecek. Son olarak, bu çalışmanın temel amacı olan, Türkiye'de kadın, kültür ve gelenekler üzerine odaklanmış olan sanat eserleri karşılaştırılarak, değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a unique country because of the traditions and cultural trends that it holds within society and the family household. These cultural impacts have been passed down from generation to generation. We can see how artists have portrayed these impacts through their artwork and visions. With the young generation, we can see that modernization and change want to be implemented yet there is a strong hold with these traditions. Women have also been seen as an authoritative figure and still marking her spot in the Turkish society.This study is focused on the traditional and cultural aspects of Turkey as well as a brief history of women in Turkey. First, we will see how Turkish women have succeeded through time and history to come to the position they are now in Turkey?s society. Next, we will take a look at some Turkish artists and their work and compare and contrast the nature of society to the artist?s view point through the artwork. At last, this study?s main focus is comparing and evaluating artwork that is relevant to the subject which is focused on women and cultural traditions in Turkey.