Using visual and audio-visual mnemonics vs. context in teaching vocabulary at intermediate level
Orta seviyede kelime öğretiminde bağlam tekniğine karşı görsel ve işitsel-görsel hatırlatıcılar tekniğini kullanma
  1. Tez No: 308542
  2. Yazar: NURCİHAN BAŞIBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, sözcüklerin uzun süreli hafızada kalabilmesi için öğrencilere anahtar sözcükleri öğretmede bellek destekleyici tekniği ve bağlam yönteminin etkinliğini araştırmayı; öğrencilerin kelime öğrenme stratejileri ve kelime öğrenimiyle ilgili inançları arasında ilişki olup olmadığını ve kelime öğrenim sürecinde çoğunlukla hangi stratejileri kullandıklarını tespit etmeyi hedeflemektedir. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden orta düzeyde 88 öğrenci katılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, iki bölümden oluşan bir anket ölçeğiyle nicel veriler toplanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin kelime öğrenme stratejileri ile ilgili inançlarının, kullanmayı tercih ettikleri kelime öğrenme stratejileri ile arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin kelime öğrenme stratejileri ile ilgili tercihlerine göre Zihinsel Bağlantı Kurma en az tercih edilen kelime öğrenme stratejisi olurken, İmgeleri ve Sesleri Uygulama en çok tercih edilen kelime öğrenme stratejisi olmuştur. Deney grubu ve Kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Çalışma için 20 hedef sözcük kullanılmıştır. Sözcük öğretimine başlamadan önce her iki gruba da ön-test verilmiştir. Çalışmanın deneysel bölümü için, Deney grubunda Bellek Destekleyici Tekniği kullanılırken, buna karşılık Kontrol grubunda ise sadece Bağlam Yöntemi işe koşulmuştur. Sözcük öğretiminden sonra her iki gruba da anlık çağrışım ve tanıma testleri verilmiştir. Uzun dönemli hafızanın ölçülmesinde geciktirilmiş çağrışım ve tanıma testleri ilk testlerin hemen arkasından 5 hafta sonra verilmiştir. Öntest, hemen verilen test ve geçiktirilmiş testler arasında Bellek Destekleyici Teknik ile Bağlam Yöntemi arasındaki farklılıkların analizi için gruplar arası manidarlık testi (t-test) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Bellek Destekleyici Yöntemin Bağlam Yöntemine nazaran daha etkin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the comparison of the effects of using mnemonics technique providing some keywords to students and context method on retention of the vocabulary items and to find out whether there is a relationship between students? beliefs about vocabulary learning strategies and what memory strategies they prefer to use when they are dealing with new words. 88 students who were at the intermediate level of English from Selcuk University, Electrical and Electronics Engineering Department took part in the study. As the first part of the study, quantitative data was collected through a two-part questionnaire. The first part aimed to identify students? beliefs about vocabulary learning strategies and the second part aimed to find out what vocabulary learning strategies they preferred to use most. The results reveal that students? beliefs about vocabulary learning strategies and their preferences are related. According to the mean scores of vocabulary learning strategy preferences, Applying Images and Sounds falls into the major vacabulary learning strategy preference, while Creating Mental Linkages was the least preferable vocabulary learning strategy. For the experimental study, the students were divided into two groups to form two experimental groups. 20 target vocabulary items were used in the study. Each group was given a pre-test before the presentation of the new words. The vocabulary items were taught with Mnemonics Technique to Experimental Group, and Control Group was introduced with the context method. Immediate recall and recognition tests were applied to each group after the treatment. To measure long term retention, delayed recall and recognition tests were given to the groups five weeks after the immediate tests. To analyze the difference between Mnemonics Technique and Context Method, t-test calculations were used with the results of the pre-tests, immediate and delayed tests. According to the results, Mnemonics Technique is more effective than Context Method in immediate and delayed recall and recognition of the vocabulary.