Üniversite düzeyinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuma stratejisi kullanımı ile bilişsel ve metabilişsel farkındalıklarının araştırılması
A study of EFL students' reading-strategy use and cognitive and metacognitive awareness at university level
  1. Tez No: 308541
  2. Yazar: ALİ PEYMANFAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ve İran'daki (Yabancı Diller Bölümü) öğrencilerin üniversite düzeyinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenirken okuma stratejisi kullanımı ile bilişsel ve meta bilişsel farkındalıklarının araştırılmasını incelenmektedir. Bu amaçla Türk ve İranlı öğrencilerin okuma stratejileri ile bilişsel ve meta bilişsel farkındalıkları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.Araştırmanın verileri, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi programında okuyan 96 ve İran Tebriz Azad Üniversitesi'nde, aynı bölümde okuyan 106 öğrenciden 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışmanın istatistiksel verileri anket yöntemi ile elde edilmiştir. Anket sonuçları istatistiksel olarak SPSS 16 (Statistical Package for Social Sciences) uygulaması kullanılarak analiz edilmiş ve sorulara verilen ortalama değerler hesaplanmıştır. Verilerin sonuçlarının farklılık gösterip göstermediğinin anlaşılması için verilere bağımsız t test uygulanarak aradaki farklılıklar ortaya çıkmıştır.Araştırma bulgularına bakıldığında, her iki ülkedeki öğrencilerin (Türk ve İranlı) en çok tercih ettikleri stratejilerin, sırayla bilişsel strateji, meta bilişsel strateji ve destekleme stratejisi olduğunu göstermektedir. Ancak, bu çalışma kısmen küçük ölçekli ve kesitsel bir çalışma olduğu için daha fazla araştırma bulgularına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to identify EFL students? reading-strategy use and their cognitive and metacognitive awareness at university level in two countries (Turkey and Iran). The major aim of the study is to find out what reading strategies Turkish and Iranian university students employ to approach EFL reading and whether or not there are any differences in strategy choice among Turkish and Iranian university students.With this aim in mind, the study was conducted with a total of 202 male and female learners in the 2010 academic year, in Hacettepe University English Language Teaching (ELT) Ankara-Turkey and in Tabriz Azad University English Language Teaching (ELT), Tabriz-Iran. The study was conducted during the second semester of the 2010 academic year. The participants of study were from Turkish and Iranian university students who were prospective teachers of English. In order to answer the research questions in this study, the author used a questionnaire as a data collection instrument.The data for this study were collected through a questionnaire adapted from the survey of reading strategies (SORS) by Mokhtari and Sheorey (2002). The statistical data in this study were collected via a questionnaire and the results obtained from this questionnaire were analyzed quantitatively by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) to get the mean scores and standard deviation for each item in the questionnaire. The data were also analysed by applying an independent sample t-test to see the differences between Turkish and Iranian EFL university student's strategy choice. The results obtained in this study revealed that both Turkish and Iranian students use cognitive strategies followed by metacognitive and support strategies respectively. In both groups students tend to use more cognitive strategies than metacognitive and support strategies. However, since the current study is a small-scale, more research studies are required to reject or accept the findings presented in this study.