The use of the international computer-assisted language learning program ?dynamic English? (DynEd) in primary schools in Turkey
Uluslararası bilgisayar destekli dil öğrenim programı dinamik İngilizce (DynEd)?in Türkiye?deki ilköğretim okullarındaki kullanımı
- Tez No: 308550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, DynEd'in Türkiye'deki ilköğretim okullarındaki kullanımını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, İngilizce öğretmenlerinin çalıştıkları okullardaki bilgisayar laboratuarlarının teknolojik donanımları, öğretmenlerin bilgisayar okur yazarlık düzeyleri ve bilgisayar kullanım amaçları ve öğretmenlerin DynEd hakkındaki görüşleri araştırılmıştır. Araştırmacı, bay ve bayan öğretmenler arasında DynEd hakkındaki görüşleri bakımından fark olup olmadığı incelemiş ve öğretmenlerin görüşleri ile yaşarı ve öğretmenlik tecrübeleri arasında bir ilişki olup olmadığını görmeye çalışmıştır.Bu çalışmaya, 2009-2010 eğitim öğretim yılında Kayseri ve Gaziantep devlet ilköğretim okullarında görev yapan 114 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde istatistik programı 11.5 kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında, katılımcıların çoğunun derslerinde DynEd uygulamasına belli bir zaman ayırmadığı görülmüştür. İngilizce öğretmenlerinin çalıştığı okulların bilgisayar laboratuarlarının DynEd kullanımı için gerekli teknolojik donanımlara sahip olmadığı fakat öğretmenlerin ders yazılımını uygulamak için bilgisayar okur yazarlık düzeyinin yeterli olduğu ortaya koyulmuştur. Bay ve bayan İngilizce öğretmenleri arasında DynEd hakkındaki görüşleri bakımından fark bulunmamışken, yaşları ve deneyim süreleri ile görüşleri arasında olumlu ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the use of DynEd in primary schools in Turkey. In this respect, the technological facilities of computer labs in schools in which teachers worked, teachers? level of computer literacy and uses of computers and the perceptions of English language teachers about DynEd were investigated. The researcher examined the difference between male and female teachers in terms of their perceptions about DynEd and tried to see the relationship between teachers? perceptions about the courseware and their age and years of teaching experience.114 English language teachers working in state primary schools in Kayseri and Gaziantep in 2009-2010 academic year participated in this study. A questionnaire and a semi-structured interview were used as the instruments of the study. SPSS Version 11.5 was used for data analysis. As a result of data analysis, it was seen that most of the participants do not devote a certain period of time to the implementation of DynEd in their lessons. It was found out that computers in the labs of schools where teachers worked did not have the required accessories for the use of DynEd; however, the computer literacy of teachers was found to be enough to implement the courseware. While no difference was found between male and female participants? perceptions about the aims, content, learning and teaching procedure and evaluation of DynEd, it was seen that a correlation existed between teachers? perceptions about the courseware and their age and years of teaching experience.