Impacts of integrated input on incidental vocabulary learning by freshman Turkish ELT trainees in a virtual learning environment
Bütünleşik girdinin birinci sınıf İngilizce öğretmen adaylarının sanal öğrenme ortamında raslantısal sözcük öğrenmeleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 308558
  2. Yazar: AHMET ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma raslantısal sözcük öğreniminde girdi modunun etkisini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada107 İngilizce Öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi, kontrol, ve deney grupları olmak üzere üç gruba ayrılmış ve öğrenciler toplamda 8 metinde 40 hedef sözcükye okuma (kontrol), okuma ve dinleme (deney 1) , okuma ve izleme (deney 2) durumlarında birinde maruz kalmışlardır. Çalışmada kullanılan metinler, ses dosyaları ve video dosyaları olan haber metinleri arasından içindeki bilinmeyen sözcük yoğunluğu ve öğrencinin İnglizce yeterlilik seviyesine göre seçilmiştir. Metinlerin içindeki hedef sözcükler ise bütünce dilbilimi alanından esinlenerek bütünce analizileriyle, sözcüklerin hedef dilde kullanım sıklıkları ve öğrencilerin İnglizce sözcük bilgilerine göre seçilmiştir.Çalışmanın deneysel uygulaması iki aşamadan oluşmaktadır ve son-test ve kalıcılık testi içermektedir. Çalışmanın ilk aşamasında, 1. deney grubu , 20 sözcükle dinleyip okudukları 4 metinde karşılaşırken, 2. deney grubu aynı 20 sözcükle videolarını izleyip okudukları aynı 4 metinde karşılaşmılardır. İkinci aşamada ise, 1. deney grubu ikinci grup 20 sözcükle videolarını izleyip okudukları 4 metinde karşılarken, 2. deney grubu , aynı 20 sözcükle dinleyip okudukları aynı 4 metinde karşılaşmışlardır. Kontrol grubu ise bu 8 metni sadece okumuşlardır ve tüm gruplar, metinlerle ilgili okuduğunu anlama sorularını cevaplandırmışlardır. Ayrıca deney gruplarındaki metinlerdeki hedef sözcükler, sözcüğün tanımını, telafuz transkripsiyonunu ve sözcük türünü veren ve sözcük tıklandığında açılan bilgi pencereleriyle bağlantılandırılımıştır. Deney grupları, metinleri ve okuduğunu anlama sorularını bir sanal öğrenme ortamı olan Moodle üzerinde yaparken, control grubundaki öğrenciler sınıf ortamında kağıt üzerinde çalışmışlardır. 4 haftalık uygulamanın hemen ardında verilen son-test ve iki hafta sonra verilen ve Sözcük Seviye Testlerine dayalı olarak geliştirilen sözcük testlerinin istatiski analizleri, dinleme ve okuma modunun izleme ve okuma moduna göre raslantısal sözcük öğrenme ve öğrenme kalıcılığı açısından daha uygun olduğuna işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to reveal the role of mode of input in incidental vocabulary learning of ELT trainees by relying on theoretical and methodological concepts from L2 vocabulary instruction research. The study seeks to find out efficiency of three modes of input, namely, reading only, reading +listening and reading + watching in incidental vocabulary learning. With this aim in mind, three instructional conditions were created to reveal the rate of vocabulary learning by freshmen Turkish ELT trainees as they were exposed to new vocabulary in (a) reading + listening , (b) reading + watching and (c) read only conditions. In the four treatment sessions, subjects in all groups were exposed to a total of 40 target words in 8 texts after which they answered reading comprehension questions. In the first stage of the experiment, while the experimental group 1 watched the video and read the transcripts of 4 news texts with 20 target words with verbal annotations, the experimental group 2 was exposed to the same 20 target words with verbal annotation in the same 4 news texts which they listened to and read. In the second stage of the experiment, the experimental group 1 was exposed to another 20 words in another 4 news texts which they listened and read with verbal annotations and the experimental group 2 was exposed to the same 20 words in the same texts which they watched and read.This study was undertaken to reveal the role of mode of input in incidental vocabulary learning of ELT trainees by relying on theoretical and methodological concepts from L2 vocabulary instruction research. The study seeks to find out efficiency of three modes of input, namely, reading only, reading +listening and reading + watching in incidental vocabulary learning. With this aim in mind, three instructional conditions were created to reveal the rate of vocabulary learning by freshmen Turkish ELT trainees as they were exposed to new vocabulary in (a) reading + listening , (b) reading + watching and (c) read only conditions. In the four treatment sessions, subjects in all groups were exposed to a total of 40 target words in 8 texts after which they answered reading comprehension questions. In the first stage of the experiment, while the experimental group 1 watched the video and read the transcripts of 4 news texts with 20 target words with verbal annotations, the experimental group 2 was exposed to the same 20 target words with verbal annotation in the same 4 news texts which they listened to and read. In the second stage of the experiment, the experimental group 1 was exposed to another 20 words in another 4 news texts which they listened and read with verbal annotations and the experimental group 2 was exposed to the same 20 words in the same texts which they watched and read.In this way, the type of the input the experimental groups received changed in two replied experimental conditions. The control group only read texts with no annotations and answered reading comprehension questions. Vocabulary learning and retention of the vocabulary items were measured with a post test which was developed by the researcher based on Nation (1999) vocabulary levels test. Analysis of the results of post-test revealed that the experimental groups outperformed the control group and reading + listening was more conducive to incidental vocabulary learning.