Kent yoksullarının yayıncılık deneyimi: Katık gazetesi
Publishing experience of the urban poor: Katık newspaper
  1. Tez No: 308557
  2. Yazar: MEHMET MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye'nin sokaklarında ve çöplerinde çalışan geridönüşüm işçileri, başta çalışma yaşamları olmak üzere toplumsal yaşamın çeşitli alanlarında karşılaştıkları sorunları anlatabilmek ve bunlarla mücadele etmek için Katık isimli bir gazete yayınlamaktadırlar.Bu tez çalışması Katık gazetesini konu edinmektedir. Çalışma, yoksulluğu Katık gazetesinin sayfalarından okumaya çalışarak, ?yoksullar yoksulluklarını, dışlanma süreçlerini ve kendileri dışındakilerle karşılaşmalarını nasıl deneyimlemekte ve anlamlandırmaktadırlar? sorularının yanıtlarını aramaktadır.Bu çalışma, niteliksel yöntem ve tekniklerin kullanıldığı etnografik vurgulu bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri çeşitli formatlardaki belgelerin incelenmesi, katılımlı gözlem ve görüşme teknikleri kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışma, esas olarak Katık gazetesinin mevcut 9 sayısının içeriğinin çözümlemesi yoluyla oluşan bilgiye dayanmaktadır. Bununla birlikte, Katık gazetesinin üretim süreci ile işçilerin çalışma ve gündelik yaşamlarına dâhil olunarak gerçekleştirilen katılımlı gözlemlerden derlenen veriler de çözümlemeye dâhil edilmiştir. Araştırmanın bir diğer bilgi kaynağı, gazeteyi yayına hazırlayanlarla ve geridönüşüm işçileriyle yapılan yarı-yapılandırılmış ve informel görüşmelerdir. Katık gazetesine gönderilen içeriğin ilk halleri yani elyazmaları, geridönüşüm işçilerini konu edinen çeşitli videolar ve gazete haberleri ve ilgili mevzuat metinleri de çalışma kapsamında yararlanılan diğer kaynaklardır.
Özet (Çeviri)
Recycling workers, who work in the streets and garbage of Turkey, are publishing a newspaper called Katık in order to share and struggle the problems they encounter in both work life and various spheres of social life.This thesis study is on Katık newspaper. The study endeavors to read poverty through the pages of Katık and attempts to find the answers of questions such as ?how do the poor experience and make sense of their poverty, their exclusion from society and their encounters with others?.This study is designed as an ethnographic research and used qualitative methods and techniques. The data of the study are collected by analyzing some documents, participant observation and interview techniques. The main analysis material is 9 issues of Katık newspaper. In addition to this, the data collected through participant observation process, such as the production phase of Katık, the working and daily lives of recycling workers are also included in the analysis. Another information source for the study is the semi-structured and informal interviews with the editors of the newspaper and recycling workers. Other reference sources used in this study are, the original forms of Katık?s content, in other words, manuscripts as well as various videos, reports and relevant legislation documents focusing on recycling workers.