Badiou'nun varlık ve siyaset felsefesinde kopuş ve birleşme anları üzerine bir tartışma
A discussion on rupture and integration moments in the philosophy of Alain Badiou
  1. Tez No: 308561
  2. Yazar: SAVAŞ ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, Alain Badiou'nun varlık ve siyaset felsefesinde ortaya çıkan ?kopuş, kırılma ve birleşme? sorunları ele alınmaktadır. ?Yeni?nin nasıl ortaya çıktığını göstermek isteyen Badiou, öncellikle bir varlık kuramı, ardından da bu ontolojiyi aşan bir olay kuramını geliştirmeye çalışır. Ama bir durumda bir yeninin meydana geldiği sadece aşışın varlığını öne sürülmekle gösterilemez. Varlık ve olay kuramı arasında, kesinti ve birleşmenin gösterilip gösterilemediği, gösterildiyse bunun hangi araçlarla ve kanıtlamalarla temellendirildiğine bakacağız. Biz de bu çalışmada, Badiou'nun varlık, olay ve siyaset düzeyleri arasındaki kopuş ve birleşme sorunlarını nasıl ele aldığını ve bu sorunlara bir çözüm getirip getiremediğini tartıştık.Giriş bölümünde çalışmanın konu edindiği sorunu ve Badiou felsefesinin temel arayışının ve ayrıcı noktalarının ne olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, yeni bir ontoloji kuramı geliştirmeye çalışan Badiou'nun ?matematik ontolojidir? savı ele alınmış, bu savı temellendiren küme kuramının kavramları incelenmiştir. Ayrıca ontoloji kuramındaki yenilikler ve bu yeniliklerle birlikte ortaya çıkan sorunlar da tartışma konusu edinilmiştir.İkinci bölümde, ontolojinin çıkmazından veya yetersizliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkan, ontolojinin açıklamakta yetersiz olduğu, bu nedenle yeni bir düzleme geçişi olanaklı kılan, Badiou'nun ?olay? olarak adlandırdığı kavram tartışılmıştır. Olayla birlikte ortaya çıkan yenilik, hakikat ve öznenin ne olduğuna, bunların nasıl kavramsallaştırıldıklarına ve bu kavramsallaştırmada ortaya çıkan sorunlara değinilmektedir.Üçüncü bölümde ise, olayın meydana gelme yerlerinden biri olan ve Badiou'nun felsefenin dört koşulundan biri olarak saydığı siyaset incelenmiştir. Böylece ikinci bölümde ele alınan olayın genel ve biçimsel incelenmesi, bu bölümde siyaset koşulu aracılığıyla somut bir içerik kazandırılmaya çalışılmıştır. Badiou'nun siyaset kuramında ne türden yenilikler bulunduğuna bakıldığı gibi aynı zamanda hem kendi içinde hem de ontoloji kuramıyla ilgisinde açığa çıkan sorunlara değinilmiştir.Sonuç bölümünde ise, varlık ve olay arasında yapılan ayrımın, çözümü güç kimi sorunları ortaya çıkarmakla birlikte, korunması gerektiği ve bu ayrımın korunmasına yönelik bir çözüm olarak da Badiou düşüncesi içinde kalarak ne türden bir işlemin uygulanabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intends to treat the matters of ?rupture, break and integration? as emerged in Alain Badiou?s philosophy. Badiou, who wants to show how ?the new? arises, firstly tries to develop a new ontological theory, and then an event view which goes beyond former. But in a situation, exsistence of any going beyond isn?t sufficient for demonstrating the new has arisen. So it has to be shown that whether there is an interruption or not, and whether provided an integration or not between his ontology and his event view, and if there is and if provided, by which means, proofs, and foundations this came true. In this study, we dealt with how Badiou approaches the matters of rupture and integration between levels of being, event and politics, and discussed if he proposed any solution for these questions.Introduction tries to explain what the main issue is, and charasterictics and tendencies of Baidou?s philosophy. Frist Chapter treats Badiou?s claim, who tries to develeop a new ontology, that mathematics is ontology. And it treats main concepts of set theory which founds the claim. And it discusses what is new in ontology, and the problems with it.The Second Chapter discusses ?event? a concept joined by Badiou to describe a level which emerges from inadequacy or dilemma of ontology and can not be explained in ontology; so it provides to pass a new phase. This chapter speaks to what is the new, truth and subject, and what is understood from these concepts and their problems.The Third Chapter treats the politics, one of the places in which events occur, and regarded as one of the four conditions of philosophy by Badiou. Therefore it tries to develop a general and formal examination of event, and to give it insight via politics. It looks what is new in Badiou?s politicis, and what kind of problems has politics caused in itself and in relation with ontology as well.In Concluision insists upon to save the division between being and event, although it leads some subtle problems. In order to solve these problems, it tries to search the possibilities of such a preservation as standing in Badiou?s philosophy.