Bilimsel süreç becerilerine dayalı ilköğretim fen eğitiminin, bilimsel problem çözme becerilerine etkisi
The effect of the science education based on the science process skills on the skills of scientific problem solving
- Tez No: 308567
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilimsel süreç becerilerine dayalı ilköğretim fen eğitiminin, öğrencilerin bilimsel problem çözme becerilerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla, ilköğretim Fen ve Teknoloji Dersi 6. sınıf yaşamımızdaki elektrik ünitesi kapsamında bilimsel süreç becerilerini içeren bir program hazırlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmada, yarı deneysel yöntemin ön test ? son test kontrol gruplu deseni kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları, Ankara İli, Etimesgut İlçesi Şehit Abdulkadir Yüzbaşıoğlu İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri arasından random yolla belirlenmiştir. Araştırma kapsamında, deney grubunda 25 ve kontrol grubunda 23 öğrenci olmak üzere toplam 48 öğrenci ile çalışılmıştır.Öğrencilerin bilimsel problem çözme becerilerinin belirlenmesi amacıyla, Bilimsel Problem Çözme Testi geliştirilmiş; deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Geliştirilen bu testte 6. sınıf Yaşamımızdaki Elektrik ünitesi kazanımlarını temele alan sekiz açık uçlu yer almaktadır ve bu sorular gözlem, sınıflama, tahmin, sonuç çıkarma, değişkenleri belirleme ve kontrol etme, hipotez kurma ve test etme, verileri yorumlama ve deney tasarlama becerilerini yordamaktadır. Testin Alpha güvenirlik katsayısı 0,86, ayırıcılık gücü 0,698 (yaklaşık 0,70) ve ortalama güçlüğü ise 0,514 bulunmuştur.Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizi için bağımlı ve bağımsız gruplar için t test modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney grubunun ön test son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamış ancak deney ve kontrol gruplarının ön test son test farkları arasında anlamlı bir fark bulunuştur. Araştırma kapsamında, etkinlik föyleri ve öğrenci gözlemleri ile nitel veriler de toplanmıştır. Nitel verilerden elde edilen bulgulara göre ise bilimsel süreç becerilerine dayalı fen eğitiminin öğrencilerin düşünme, soru sorma becerilerini geliştirdiği tespit edilmiştir.Araştırma sonunda, bilimsel süreç becerilerine dayalı yürütülen fen eğitiminin, öğrencilerin bilimsel problem çözme becerilerini arttırdığı, ilk elden öğrenme sağladığı için öğrencilerin ilgi ve meraklarını desteklediği, öğrencilerin soru sorma ve düşünme becerilerini geliştirerek eğitimin kalitesini arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of the primary science education based on the science process skills on the scientific problem solving skills of the students. To this end, a program within the scope of the unit, the place of the electricity in our lives for the sixth grade Science and Technology lesson of the primary education, a program involving the science process skills was prepared and applied. In the study, of the quasi-experimental study, pretest-posttest design with a control group was used. Control and experimental groups were determined randomly among the sixth grade students of the Şehit Abdulkadir Yüzbaşıoğlu Primary School located in the province of Ankara, district of Etimesgut. The study was carried out on a total of 48 students, 25 in experimental, 23 in control groups.In order to determine the scientific problem solving skills of the students, Scientific Problem Solving Test was developed and applied to the experimental and control groups as pretest and posttest. The test consists of eight open ended questions and covers observation, classification, estimation, drawing conclusion, determining and controlling the variables, building and testing hypothesis, interpreting he data and designing experiment skills and gains resulting from the unit, The Place of Electricity in Our Lives fort he sixth grade of the primary education. The coefficient of the alpha reliability of the test was found as 0,86, discrimination power as 0,698 (approximately 0,70), average power as 0,514.For the analysis of the quantitative data derived from the study, t test model for both dependent and independent groups was used. A meaningful difference was found between the average of the pretest and posttest points of the experimental group. No meaningful difference was found between the posttest Point of the control and experiment groups, however a meaningful difference between the pretest and posttest results of the experimental and control groups. Within the scope of the study, activity leaf, student observations and qualitative data were also gathered. According to the findings derived from the qualitative data, it was determined that science education based on the science process skills develop questioning and reasoning skills.The study resulted in the determination that the science education based on the science process skills enhances the scientific problem solving skills of the students, supporting the curiosity as it provided a first-hand learning, heighten the quality of the education as it develops questioning and reasoning skills of the students.