PISA 2009 fen okuryazarlığı alt testinin değişen madde fonksiyonu açısndan incelenmesi
PISA 2009 analysis of science test in terms of changing item function
  1. Tez No: 308566
  2. Yazar: CANSU AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma kapsamında, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) fen okuryazarlığı alt testinde yer alan maddelerle, cinsiyet değişkenine göre, değişen madde fonksiyonu (DMF) analizi yürütülmüştür. DMF analizinde lojistik regresyon (LR) ve Mantel Haenszel (MH) yöntemleri kullanılmış ve ardından bu iki teknikten elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.Çalışmanın veri setini, PISA 2009 uygulaması Türkiye örnekleminden 12. Kitapçığın uygulandığı 338 öğrencinin fen okuryazarlığı alt testindeki maddelere verdikleri cevaplar oluşturmaktadır. Ayrıca Fen okuryazarlığı alt testine ait betimsel istatistikler ve güvenirlik analizleri hesaplanarak DMF analizinden önce grup dağılımı hakkında genel bilgi edinilmiştir.Cinsiyet değişkenine göre yürütülen DMF analizleri sonucunda LR tekniğinde 1 adet orta düzeyde TBO DMF belirlenirken, MH tekniğinde 4 adet orta düzeyde DMF gösteren madde belirlenmiş ve bu maddelerin 3'ünün kızlar 1'inin erkekler lehine çalıştığı tespit edilmiştir.DMF Analizlerinde kullanılan MH ve LR tekniklerinden elde edilen sonuçlar kıyaslandığında bu iki tekniğin DMF büyüklükleri sıralaması bakımından yakın sonuçlar ürettiği belirlenmiştir. Ayrıca yöntemlerle tespit edilen DMF düzeyleri bakımından düşük düzeyde uyum belirlenirken, belirledikleri maddeler bakımından ise tamamen farklı sonuçlar ürettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca DMF elde edilen sonuçlara göre TB DMF belirleme de MH tekniğinin daha duyarlı sonuçlar ürettiği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Differential items Function (DIF) analysis was conducted with the help of the items in The Programme for International Student Assessment (PISA) science test according to gender variable. Logistic regretion (LR) and Mantel Haenszel (MH) methods were used for DIF analysis which is followed by the comparison of the results.The data of the work includes the answers of 338 students who was applied 12. booklet from Turkey which is one of 65 countries attending PISA 2009. Also, some research on the distribution of group were done by calculating descriptive statistics and reliability analysis before making DIF analysis.The analysis of the data collected in Turkey in terms of gender demonstrated nonuniform DIF in 4 items when the LR method was used, and in 4 items when MH method was employed. The three items of these favored female students an done item favored males.When the results of MH and LR techniques are compared, it is seen that MH and LR procedures were similar with respect to the size of their respective Chi?square values and were different in terms of the number of items with DIF values they generated.In addition to this, when total item numbers that were decided as DIF were compared, it was identified that MH technique is more sensitive in uniform DIF identification, because none of uniform DIF which were decided after MH usage could be identified with LR procedure.