Women's status in three decades: Shelagh Delaney's a Taste of Honey, Ann Jellicoe's The Knack and Pam Gems' Dusa, Fish, Stas and Vi
Otuz yılda kadınların durumu: Shelagh Delaney'nin a Taste of Honey, Ann Jellicoe'nun the Knack ve Pam Gems'in Dusa, Fish, Stas and Vi oyunları
- Tez No: 308569
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DENİZ BOZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde, İngiltere'de kadınların durumunun 1950'ler, 1960'lar ve 1970'lerde aile içi ve kamusal alanda incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, aile içinde kadınların ev kadını rolü, annelik rolü, cinsel davranışları, doğum kontrolü, kürtaj, boşanma, ve aile içi şiddet konuları ele alınmıştır. Kadınların 1950'ler, 1960'lar ve 1970'lerde bu alanlardaki konumları incelenmiştir. Kamusal alanda ise, kadınların iş gücü ve eğitim alanlarındaki konumları tartışılmıştır. Bu konuların yanı sıra, feminizm akımının İngiltere'deki gelişimine yer verilmiştir.Verilen bu sosyal ardalan ışığında, her dönem için bir oyun seçilmiş ve bu oyunların her birinin dönemlerle bağlantısının yanı sıra, yazarlarının feminist bakış açıları ele alınmıştır. Bu durumda, 1950'lerin temsilcisi olarak Shelagh Delaney'nin A Taste of Honey (1958) adlı eseri incelenmiş, oyunun 1950'lerde kadınların cinsel davranışları ve annelik rolüne ilişkin tabuları sorgulaması, kadınların konumu itibariyle giriş bölümünde verilen sosyal gerçekleri yansıtması ve Delaney'nin feminist bakış açısı incelenmiştir. 1960'ları temsilen Ann Jellicoe'nun The Knack (1961) adlı eseri tartışılmış, yazarın 1960'larda kadınların durumunu yansıtması ve feminist yaklaşımı incelenmiştir. Aynı şekilde, 1970'leri temsilen Pam Gems'in Dusa, Fish, Stas and Vi (1976) adlı oyunu incelenmiş, giriş bölümündeki bilgilerin ışığında eserin dönemini yansıtması, modern kadının ikilemi ve Gems'in bu ikileme bakış açısı incelenmiştir.Sonuç olarak ise, kadınların bu üç dönemde hangi alanlarda ilerlediği, hangi alanlarda bir ilerleme kaydedemediği tartışılmıştır. Oyunlardaki farklılıklar dönemsel gelişimle bağlantılı olarak ele alınmış, oyunların giriş bölümünde ele alınan konularda ne gibi değişimler yansıttıkları incelenmiştir. Oyunlar karşılaştırarak dönemler arasında görülen farklılıkların altı çizilmiş ve yine bu oyunlar ışığında yazarların kadın sorununa bakış açıları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Women?s status within the domestic and public spheres in England during the 1950s, the 1960s and the 1970s, will be analysed. In this context, in the domestic sphere, women?s roles as wives, the issues of sexual behaviour, contraception, abortion, divorce, motherhood and domestic violence are discussed. In the public sphere, women?s condition in the workforce and educational institutions are illustrated. In addition to this background information, the progress of the feminist movement in England is demonstrated through the three plays representative of their decades.In the light of this information, each play?s reflection of its own decade, as well as the playwright?s feminist approach are discussed. This being the case, Shelagh Delaney?s A Taste of Honey (1958) is analysed as the representative of the 1950s. The challenge of the myths surrounding women?s sexual behaviour and the notion of motherhood, its reflection of the social background of the decade with regard to the women?s status, and Delaney?s feminist approach are discussed. Ann Jellicoe?s The Knack (1961) is discussed as a representative of the 1960s, with the playwright?s reflection of women?s condition in this decade, as well as the discussion of Jellicoe?s feminist approach. Likewise, Pam Gems?s Dusa, Fish, Stas and Vi (1976) is analysed as a representative of the 1970s, the play?s demonstration of the women?s social condition during the decade, the modern woman?s dilemma and Gems? approach towards this dilemma are analysed.As a conclusion, women?s development with regard to their status throughout these three decades, and the areas they did not progress are discussed. Moreover, the differences in the plays in relation to contextual aspects are examined. The playwrights? approaches are compared and contrasted. Through this compare and contrast, the differences in the plays in relation to the progress in women?s status in public and private spheres throughout the decades, are demonstrated.