The collapse of metanarratives in Jeanette Winterson's the Passion, Gut Symmetries, and Weight: A Lyotardian approach
Jeanette Winterson'ın the Passion, Gut Symmetries ve Weight romanlarında üstanlatıların çöküşü: Bir Lyotard yaklaşımı
- Tez No: 308570
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OPPERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin amacı, Jeanette Winterson'ın The Passion, Gut Symmetries ve Weight adlı romanlarının detaylı incelemelerinden yola çıkarak postmodern dünyada modern dönemin üst anlatılarının geçerliliğini nasıl yitirdiğini ve yerlerini küçük anlatıların nasıl aldığını incelemektir. Jean-François Lyotard'ın postmodern durum hakkındaki düşünceleri, üst anlatılar ve küçük anlatılarla ilgili teorisi bu çalışmanın edebi ve eleştirel incelemeleri için felsefi bir temel sağlamıştır. Bu tezin eleştirel odağında her bir romanın postmodern metinsel yapılarında açıkça gösterilen Tarih, Bilim ve Mit üst anlatılarının yapıçözümü vardır. Winterson'ın bu romanlarda Lyotard'ın üst anlatılara karşı geliştirdiği eleştirel tutumu sergilediği ve alternatif olarak okuyucuya yorum çeşitliliği sunan ve çağdaş dünyadaki deneyimler için yeni ufuklar açan küçük anlatılar sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine how the grand narratives of the modern era have lost their legitimacy in the postmodern world and how they are replaced by the contingency of little narratives through a detailed analysis of Jeanette Winterson?s The Passion, Gut Symmetries, and Weight. Jean-François Lyotard?s views about the postmodern condition, and his theory on metanarratives and little narratives serve as a philosophical background for the literary and critical analyses in this study. The main critical focus of this thesis is particularly on the deconstruction of metanarratives of History, Science, and Myth, as it is respectively represented through the postmodern narrative structures of each novel. It is demonstrated that Winterson introduces a distinctive Lyotardian critique of these grand narratives, and offers alternative little narratives that provide a multiplicity of interpretations, and open up new horizons for the explorations of contemporary experience.