Sürdürülebilir konut iç mekan tasarımında malzemenin yeri
The role of materials in sustainable housing interior space design
- Tez No: 308574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, Sürdürülebilirlik kavramının önemi ve ilkeleri doğrultusunda, konut iç mekan tasarımında sürdürülebilir ve doğru malzeme kullanımının öneminin anlaşılmasını sağlamak araştırma konusu olarak seçilmiştir. Giriş bölümünde, tezin amacı, kapsamı ve yönteminin bulunduğu giriş bölümü yer almaktadır.Birinci bölümde sürdürülebilirlik kavramı tanımlanmış ve sürdürülebilir kalkınmanın önemi ve ilkeleri ele alınarak incelenmiştir.İkinci bölümde sürdürülebilirlik kavramının konut tasarımına etkisi ve sürdürülebilir mimarlık ve içmimarlık ilkeleri, yöntemleri ve tarihçeleri detaylandırılarak örneklerle açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise enerjinin etkin kullanımı kavramı incelenmiş, örneklerle açıklanmıştır. Sürdürülebilir konut tasarımında enerjinin etkin kullanımının önemi vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde, konutlarda sürdürülebilir malzeme kullanmanın önemi vurgulanmış, sürdürülebilir malzemenin tanımı ve tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş, malzeme etkin tasarım kavramı farklı yönleri ile irdelenmiştir.Son bölüm olan beşinci bölümde ise tezin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.Ayrıca çalışmaya ek olarak Türkiye'de Sürdürülebilir Konut Tasarımı ile ilgili anket çalışmasına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in line with the importance and principles of the concept sustainability, the topic is selected as the usage of sustainable and efficient materials in interior space design through the emphasis of their role in housing. Enterance explains the aims, the scope and the methods of the thesis as an introduction.Chapter 1 describes the concept of sustainability through considering the importance and the principles of sustainable development. Chapter 2 describes the impact of the concept sustainability on housing design, and explains the principles, the methods and the history of sustainable architecture and interior architecture through supporting the topic with details and samples. Chapter 3 examines the concept of using efficient energy through samples, and emphasizes the importance of the usage of efficient energy in sustainable housing design. Chapter 4 emphasizes the importance of the sustainable materials in housing, and it elaborates the description of sustainable material and its historical development through considering the various aspects of the efficient material design as a concept.Chapter 5 evaluates and concludes the theses as a whole.Moreover, a survey about the Sustainable Housing Design in Turkey is presented in addition to this study.