TRIPS anlaşmasına göre marka hakkının korunması
Protection of Trade-marks in accordance with the Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights
- Tez No: 308612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEŞİR FATİH DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
?Ticaretle Bağlantılı Fikrî Mülkiyet Hakları Anlaşmasına Göre Marka Hakkının Korunması? başlıklı tez çalışmamızda markalar hukuku konusunda yapılan değişiklikler ve yeni yapılanmalar incelenmiştir. Ülkeler arasındaki fikrî mülkiyet uygulamasına ilişkin farklı uygulamalar, beraberinde getirdiği sorunlardan ötürü fikri mülkiyet haklarının korunmasına yönelik ortak bir çözüm getirilmesini zorunlu kılmıştır. Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) kapsamında gerçekleştirilen Uruguay Roundunda yapılan uzun süreli, geniş kapsamlı ve kompleks görüşmeler sonucunda, 1 Ocak 1995 tarihinde, yeni bir uluslararası ekonomik örgüt olan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurulmuştur. DTÖ Kuruluş Anlaşması, TRIPS Anlaşmasını içermektedir.Paris ve Bern Konvansiyonları, Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü ile birlikte değerlendirildiğinde TRIPS Anlaşması, 20. yy içerisinde fikrî mülkiyetin gelişiminde bir dönüm noktasıdır. Anlaşma, Dünya Ticaret Örgütüne üye ülkelerin çoğunluğunca imzalanıp yürürlüğe konulan, fikrî mülkiyet haklarının tüm kategorilerini kapsayacak şekilde uygulamaya ilişkin asgarî standartları getiren, ilk kapsamlı fikrî mülkiyet anlaşmasıdır. Mal ve hizmetleri birbirinden ayırt etmeye ve tanıtmaya yarayan işaret ve sembollerden oluşan markalar fikrî mülkiyet haklarındandır. Markanın korsan uygulamalara ve diğer hak ihlallerine karşı korunması marka hukukunda önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu bağlamda TRIPS Anlaşması marka korumasına dayanan uluslararası ticarî kuralların ilerlemesi ve gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis of ? Protection of Trade-marks in accordance with the Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights?, studies the new changes and structures made in the law of trade-mark. The differences in the intellectual property legislation of the countries caused many problems on the path of achieving a consensus on protection of intellectual property rights. The GATT Uruguay Round negotiations offered another forum for solving these problems. On 1 January 1995, a new international economic organization, the World Trade Organization (WTO), came into being, resulting from lengthy, extensive and complex Uruguay Round trade negotiation in the context of General Agreement on Tariffs and Trade (GATT). The WTO Agreement including TRIPS Agreement entered into force on January 1, 1995.The TRIPS Agreement, together with the 1968 Stockholm Conference that adopted the revised Berne and Paris Conventions and created the World Intellectual Property Organization (WIPO), is undoubtedly the most significant milestone in the development of intellectual property in the twentieth century. It is the first comprehensive intellectual property agreement ever executed by most of the world?s trading nations which establishes standarts for pratically all categories of intellectual property rights. Trademarks are one of the intellectual property rigths that are signs or symbols used to idenfity and distinguis the goods and services of a company from those of others. Protecting trademarks against counterfeiting or other forms of infringement has therefore become a major preoccupation of the companies owning these marks. The TRIPS negotations were seen as a way to develop and extend international rules governing trade in products which rely heavily on trademark protection.