Bankacılık sektöründe iç kontrol sisteminin uygulanması ve bir kamu bankasında araştırma
Application of internal control system in banking sector and investigation in an state bank
- Tez No: 308613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUPHİ ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada iç kontrol sisteminin bankacılık sektöründeki uygulamasına yönelik inceleme ve irdeleme yapılmış ve iç kontrol sisteminin bir kamu bankasındaki uygulaması anlatılmıştır. Bankacılık sektöründe iç kontrol sisteminin uygulanması ve bir kamu bankasında araştırma baslıklı çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde denetim ve iç kontrol ile ilgili tanımlamalar ve genel bilgilere yer verilmiş olup üçüncü bölümde ise bankacılık sektöründeki iç kontrol sistemi tanımlanıp, iç kontrol sisteminin yasal çerçevesi oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde, iç kontrol sisteminin eksiklikleri ve riskleri saptanmış olup etkin bir iç kontrol sisteminin oluşturulması için bu eksikliklerin giderilmesi ve risklerin en aza indirilebilmesi için gerekli unsurlar belirlenmiştir. Beşinci bölüm olan son bölümde ise Türkiye'deki bir kamu bankasında uygulanmakta olan iç kontrol yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an investigation and examination about internal control system application in banking sector is made and the application of internal control system in an govermental bank is explained.Internal control system used in banking system and application of internal control for an govermental bank titled study consists of five chapters. First two chapters are devoted to the definitions and general information about internal control and supervision and at the third chapter internal control system in banking sector was defined and legal frame of internal control system was formed. At the fourth chapter of this study the risk and deficiencies of internal control system are identified and in order to form an efficient internal control system, necessary elements to minimize these risks and deficiencies was identified also. In fifth chapter which is the last chapter, the internal control structure, applied in an govermental bank, was investigated.