Kariyer yönetimi ve Kırıkkale'deki banka şubelerinde bir uygulama
Career management and an application at bank branches in Kırıkkale
- Tez No: 308619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
21. YY.'ın yeni yönetim anlayışı `yönetişim' kavramını ön plana çıkartmaktadır. Bu kavram, işletmelerde tek yetkili ve sorumlunun üst yönetim olduğu geleneksel yönetim felsefesinin aksine, tüm pozisyonlardaki çalışanların işletme hedefleri üzerinde söz sahibi olması anlayışına dayanmaktadır. Çalışanlara biçilen rollerin bu şekilde önem kazanması,kariyer, kariyer planlama, kariyer yönetimi vb. kavramları gündeme getirmektedir. Kariyer, hem kişilerin hem de örgütlerin yetenek ve beklentileri çerçevesinde, belirlenmiş olan hedefe ulaşabilmek için takip edilmesi gereken yolların bütünüdür. Dolayısıyla kariyer, hem kişisel kariyeri hem de örgütsel kariyeri kapsayan çok yönlü bir süreçtir. Bu nedenle kariyerin önemi,gelişim evreleri ve sorunları incelenmiştir.Kariyer yönetimi, yeni yönetim felsefesinin birçok parametrelerini içinde barındıran ve kapsayan bir anlayışla günümüz işletmelerinde uygulanan bir modeldir. Buna göre kariyer yönetimi; işletmelerin, çalışanlarının imkân ve kabiliyetlerini, iş ve özel yaşam ayrımına gitmeden birlikte değerlendirerek, ortaya çıkararak bu veriler ışığında çalışanları en uygun pozisyonlarda değerlendirmeyi öngören ve bunun sonucunda da, bireysel hedeflerle örgütsel hedefleri uyumlaştırarak, işletmelerin çalışanlarından maksimum faydayı temin etmesini sağlayan bir yönetim modelidir. Böyle bir model, işletmelerin en önemli rekabet unsurunun insan kaynakları olduğu çağımız dünyası ve iş yaşamında büyük önem arz etmektedir.Kariyer yönetiminin en önemli parçası olarak kariyer planlaması; bireylerin mevcut durumlarının ve yapabileceklerinin, yani imkân ve yeteneklerinin, ortaya çıkarılarak,gelecekte varmak istedikleri hedeflerine ulaşmak için yapmaları gerekenleri açık, şeffaf ve anlaşılabilir şekilde ortaya koyan bir süreçtir. Bu nedenle, kariyer planlaması tüm yönleriyle ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
New management understanding of 21st century makes ?Governance? concept more important. Against traditional management thought in which the only authorized and responsible people are managers; this concept stands for the concept that every staff from all positions can have a right to say about business targets. Since the acts assigned to employees come into prominence; the concepts like career; career planning, career management, etc are getting more and more important. Career consist of all the ways that should be followed to reach the designated target which were defined according to talents and expectations of both people and organizations. So; career is a sophisticated period that includes both personal career and organizational career. That is why the importance of career; improvement stages and challenges are investigated in this document. Career management is a model which is performed with an understanding that includes several parameters of new governmental thought by modern day enterprises.According to this model; employees? opportunities and capatilities are considered together without separating their business lives and privateness. It is predicted to appraise employeesin best positions. Thanks to that this is a role model which takes advantages of employees fully by adaptating their personal and organizational aims. This kind of model is very important in business life during our age in which the most significant competition factor among enterprices is human resources.As being the most important part of career management; career planning is a period that finds out people?s current conditions and things that could be done; that means opportunities and abilities, and states what should be done to catch their aims in a transparent and understandable way. For this case; career planning is explained exhaustively with all its parts.