Üniversite öğrencilerinin kariyer adanmışlığı ve kariyer hedefi tutarsızlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of university students' career engagement and career goal discrepancy levels in terms of several variables
- Tez No: 920986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, eğitim fakültesinde öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının kariyer adanmışlık ve kariyer hedef tutarsızlık düzeylerini ve bu iki kavramın birbiriyle olan ilişkisini incelemektir. Çalışma grubunu 18-40 yaş aralığındaki halihazırda öğrenimine devam eden Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Kariyer Adanmışlık Ölçeği (KAÖ) ve Kariyer Hedef Tutarsızlık Ölçeği (KHTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizleri, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin, kariyer adanmışlık ve kariyer hedef tutarsızlık düzeyleri tespit edilmiştir. Eğitim fakültesi öğrencilerinin kariyer adanmışlık toplam ve kariyer hedef tutarsızlığı toplam, puanları arasında korelasyon analizleri sonucu; kariyer hedef tutarsızlığı toplam ile kariyer adanmışlık toplam arasında r=-0.184 negatif zayıf (p=0,000
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the career engagement and career goal discrepancy levels of teacher candidates studying at the faculty of education and the relationship between these two concepts. The study group consists of Kırıkkale University Faculty of Education students between the ages of 18-40. Personal Information Form prepared by the researcher, Career Engagement Scale (CAS) and Career Goal Discrepancy Scale (CGDS) were used as data collection tools. Pearson Correlation analysis and Linear Regression analyses, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to analyze the data. As a result of the research, career engagement and career goal discrepancy levels of Kırıkkale University Faculty of Education students were determined. As a result of correlation analysis between the career engagement total and career goal discrepancy total scores of education faculty students; A negative, weak (p=0.000