Çekte ibraz
The presentation of check
  1. Tez No: 308628
  2. Yazar: UMUT KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çek, Türk Ticaret Kanunu ve 5941 Sayılı Çek Kanunu'nda düzenlenmiş ticari bir senettir. Çekle ilgili hükümlerde uygulamada yaşanan sorunlar üzerine 5941 sayılı Yasa yürürlüğe girmiştir. Bu yasa ile bankaların özen yükümlülüğü artırılmıştır ve bugüne kadar çekle ilgili bilinen çekin kendisine özgü yapısına farklı düzenlemeler de yapılmıştır.Çekin ibrazı, hamil bakımından birçok hakkın talep edilebilmesi açısından önem taşımaktadır. İbraz konusu 5941 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesi ile önemini daha da artırmıştır.Bu nedenle tezimizde, Türk Ticaret Kanunu ve 5941 Sayılı Çek Kanununa göre, ?Çekte İbraz? konusu incelenmiştir.Konu iki bölüm halinde incelenmiştir:İlk bölümde ?Çekin İbrazı?, ikinci bölümde ise ?İbrazın Sonuçları? incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Check is a trade bill that is ordered in Turkish Commercial Code and 5941 numbered ?Code of Check?. Because of the problems in application field of check, 5941 numbered Code comes into force. With this code, the liability of elaboration of banks is increased and different arrangements are made about original form of check, too.The presentation of check has an importance in terms of to be requesting many rights by bearer. The subject of the presentation of check gains more importance with coming into force of 5941 numbered code. So in our thesis, ?The Presentation of Check? is studied according to the Turkish Commercial Code and 5941 numbered ?Code of Check?.The subject is studied in two chapters: The first chapter is about ?The Presentation of Check? and the second one is about ?The Results of Presentation?.