Çekte ibraz kavramı
The notion for presentment of check
- Tez No: 227270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. CAN GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çek, Türk Ticaret Kanunu'nda ve 3167 Sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun'da düzenlenmiş bir ticari senettir. 3167 Sayılı Çek Kanunu ile getirilen yeni sistemde bankaların sorumluluğu artırılmıştır, TC Merkez Bankası'na bilgileri toplama ve bankalara bildirme görevi verilmiştir.Çek kullanımını yaygınlaştırılması, kullananlar ve bankalar açısından olduğu kadar ülke ekonomisine de olumlu katkıda bulunmuştur.Bu çalışmada Türk Ticaret Kanunu ve 3167 Sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde `Çekte İbraz Kavramı' konusuna değinilmiştir.Konu üç bölüm halinde incelenmiştir:İlk bölümde `Genel Olarak Çek', ikinci bölümde `Çekin İbrazı' ve üçüncü bölümde `Çekin İbrazının ve İbraz Sürelerinin Hüküm ve Sonuçları' konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Check is a commercial deed arranged in Turkish Commercial Code and in 3167 numbered Law of Arrangement of Payment with Checks and the Protection of the Check Law the responsibility of the banks was increased, also the collection of the data and informing the banks was given to the Central Bank of Republic of Türkiye.As from the view the users and banks, the widening of the use of check did positively support the economy of the country.İn this study `The Notion For Presentment Of Check? topic is evaluated on the frame Turkish Commercial Code and in 3167 numbered Law of Arrangement of Payment with Checks and the Protection of the Check Law decisions.The topic is studied under three main parts:İn the first part, `General Meaning of Check?, in the seconde part `Presentment of Check? and in third part `The Consequences and Predications of Presentment and Duration of Checks? were studied.