Azerbaycan ve Türk Hukukunda çekte ibraz ve ödeme
Presentation and payment of cheque in Azerbaijan and Turkish Law
- Tez No: 205689
- Danışmanlar: PROF.DR. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çeklerin ibrazı ve ödenmesi hususunda karşılaşılan güçlükleringiderilmesi amacıyla mevcut düzenlemelerde ne gibi olumlu veya olumsuzyönlerin var olduğu, bu hususların ne gibi zararlara yol açacağı konularıAzerbaycan ve Türk hukuku bakımından incelenmiştir.Özellikle Azerbaycan hukuku açısından faydalı olacak bu araştırmanınilk bölümünde çekin hukuki niteliği, ibrazı, ibraz süreleri, çekin muhatabıkonuları Türk hukuku ile mukayeseli olarak incelenmiş, var olan kanunboşluklarına işaret edilmiş, bu olumsuzluklar nedeniyle karşılaşılacakgüçlüklerin önlenmesinde doktrindeki tartışmalarla birlikte değerlendirilerekmakul bir çözüm bulma yönünde görüşler bildirilmiştir.Araştırmanın diğer bölümlerinde ise, çekin ödenmesi hususundahamilin karşılaşabileceği problemleri, yine doktrindeki görüşlerle birliktedeğerlendirilmiş, çek muhatabının çeki ödemedeki zorunluluğu ve hangihallerde çeki ödemeye yetkili olmadığı durumları ele alınıp incelenmiştir.Sonuç olarak; çekle ilgili düzenlemelerde iki ülke hukuku mevzuatıbirlikte değerlendirilmiş ve her iki hukuk için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The positive and negative points - in law regulations which areaimed to prevent from the problems encountered at the point ofpresentation and payment of cheques- are researced with this study.Also, the problems which are issued from these cases are discussed inpoints of the Azerbaijan and Turkish laws.A specially, it is so beneficial that to touch a void points on topicjudicial feature of cheques, presentation and presentation duration ofcheques at Azerbaijan law. İt is necessary to find a admissible ways tosolve these problems with appreciate doctrine contentions. And in thisthesis there are some ideas adviced to solve legal solutions on voidpoints in Azerbaijan law and comperativly with Turkish law.Another section is named as payment of cheques. İn these proccesthe problems -which bearer is faced with- are tried to find admissibaleways with doctrine contentions. Also obligation of bank on payment ofcheques and positions which are bank not allowed to pay cheques arealso discussed around frame of doctrine contentions.Consequently, law regulations about cheques in point of twocountry current law are researced again and advised some thesis bothcurrent law.