Çekte ibraz ve ödeme
Presentation of cheque and payment
  1. Tez No: 205696
  2. Yazar: ENGIN ELMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ KÜRŞAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çek, ?Türk Ticaret Kanunu?nda ve 3167 sayılı“Çekle ÖdemelerinDüzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun”dadüzenlenmiş bir ticari senettir. 3167 sayılı Çek Kanunu ile getirilenyeni sistemde bankaların sorumluluğu artırılmış, TC MerkezBankası'na bilgileri toplama ve bankalara bildirme görevi verilmiştir.Çek kullanımının yaygınlaştırılması, kullananlar ve bankalaraçısından olduğu kadar ülke ekonomisine de olumlu katkıdabulunmuştur. Çek kullanımının zaman içerisinde ülke kalkınması veticarû yaşamdaki gelişmeyle yaygınlaşması, yararları yanındasakıncalarını da birlikte getirmiştir. Çek kullanımındaki sakıncalarınbaşında çekin ödeme aracı olarak değil de kredi aracı olarakkullanılması gelir. Çek kullanımındaki sakıncalardan bir diğeri devadeli çek alışkanlığı nedeniyle karşılıksız çek kullanımının artmasıdır.Özellikle karşılıksız çek keşidesini yaptırıma bağlama amacıyladüzenlenen 3167 sayılı Çek Kanunu çeşitli açılardan özelliklebankalara getirilen yükümlülüklerle ilgili olarak eleştirilmiştir.Bu çalışmada TTK ve 3167 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde?Çekte braz ve Ödeme? konusuna değinilmiştir.Konu iki bölüm hâlinde incelenmiştir:İlk bölümde ?Çekin brazı? ve ikinci bölümde ?Çekin Ödenmesi?konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cheque is a commercial deed arranged in ?Turkish Trade Law?and in 3167 numbered ?Law of Arrangement of Payment with Chequesand the Protection of the Cheque Bearers?. By means of the newsystem brought by 3167 numbered Cheque Law the responsibility ofthe banks was increased, also the collection of the data and informingthe banks was given to the Central Bank of Republic of Türkiye.As from the view of the users and banks, the widening of the useof cheque did positively support the economy of the country.Broadening of the cheque usage by time had certain benefits on thecountry development and improvement in the trade life, but besides itbrought some drawbacks. The initial drawback is the usage of chequenot as a payment tool but instead as a credit tool. Another drawback isthe raise of bounce cheque uses as means of due date cheque habit.3167 numbered Cheque Law especially was aimed to bring thesanction of the bounce cheque arrangement but it raised some criticsbecause it increased the obligations of the banks.In this study ?Presentation of Cheque and Payment? topic isevaluated on the frame of ?Turkish Trade Law? and in 3167 numberedlaw decisions.The topic is studied under two main parts:In the first part, ?Presentation of Cheque? and in the second part,?Payment of Cheque? were studied.