Kemanda sağ el yay tekniklerinin kuramsal analizi
Analysis on theoretical violin bow techiniques
- Tez No: 308635
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, kemanda kullanılan yay tekniklerine ilişkin kuramsal yöntemler, keman pedagoglarının görüşleri doğrultusunda karşılaştırmalı olarak ilişkilendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle oluşturulan bu araştırmada Galamian, Flesch, Auer,Stowell ve Uçan'a göre yay tekniklerinin uygulanmasında kuramsal yöntemlerin farklı ve ortak yanları belirtilmiş örnek eser ve etütler üzerinde şekilsel ifadeleri vurgulanmıştır. Yay tekniklerinin uygulanışında kuramsal yöntemlerle birlikte sesin biçimini, tanımını oluşturan ifadelere çalışma içerisinde yer verilmiş ve örnek etüt ve eserler üzerindeki yapısal şekli incelenmiştir.Araştırmada keman çalmanın ön koşulu olan doğru ses elde etmenin doğru yay kullanımıyla ilişkisi vurgulanmış ve yay tekniklerinin uygulanmasında temel faktörler ve bu faktörlerin birbirleriyle olan ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, theoretical methods of implementing the bow (fiddlestick) techniques in playing violin are associated towards the opinions of pedagogues by comparing and contrasting. The treatise which used qualitative research from I. Galamian, C. Flesch, L. Auer, R. Stowell and A. Uçan which implementing the bow techniques, the modal statements of the theoretical methods under which the main and sub bow techniques constitute the system of the research, are emphasized on sample works and studies where the differences and the similarities are specified. The statements that compose the form and the definition of the sound together with the theoretical methods of implementing the violin techniques are given place in this research and its structural shape on works and studies is also examined. In this research, the directly proportional relationship between getting the correct sound and using the bow (fiddlestick) in the correct way, which is the prerequisite of playing a violin, is highlighted. The principal factors as well as the relation between these factors in implementing the bow techniques are handled.