Henryk Wieniawski'nin Op. 15 Keman ve Piyano için Orijinal bir Tema Üzerine Çeşitlemeler adlı eserinin keman çalma tekniği ve müzikal yorum bakımından incelenmesi
Examination of Henryk Wieniawski's work titled Op. 15 Variations on an Original Theme for Violin and Piano in terms of violin playing technique and musical interpretation
- Tez No: 667780
- Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM İYİCİL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Henryk Wieniawski'nin Op. 15 Keman ve Piyano için Orijinal Bir Tema Üzerine Çeşitlemeler Adlı Eserinin Keman Çalma Tekniği ve Müzikal Yorum Bakımından İncelenmesi başlıklı tez çalışmasında, bestecinin müzikal kişiliği, eserin yaratılış koşulları, eserdeki sağ el ve sol el teknikleri, müzikal ve teknik pasajlardaki duate yazımları ve parçanın yorumsal incelenmesi gibi eserle ilgili pek çok konu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Diğer taraftan eser metni salt bir araştırma değil, aynı zamanda araştırmacının kendi yorumunu da ortaya koyarak daha önceki çalışlarla ortaya özgün bir çalış şekli oluşturma çabasını da içermektedir. Eserin güçlük seviyesi en zor aşamada değerlendirilmelidir. En zor teknikleri içeren eserin tamamı 12 dakika civarındadır (Bu süre, yorumcuların çalışlarına göre küçük değişiklikler göstermektedir). Genellikle parçanın zorluk seviyesi arttıkça müzikal ve teknik seviye de güzelleşmektedir. Eser keman edebiyatının en güç, aynı zamanda en güzel baş yapıtlarından biridir. Eser metni, yalnızca ileri keman seviyesindeki gençlere değil, aynı zamanda keman çalmayı bilmeyen ama eserle ilgilenen herkese hitap etmektedir. Bu nedenle terimler, çeşitli teknikler, eserin tarihi geçmişi gibi konular oldukça detaylı şekilde irdelenmiş ve ileriki bölümlerde açıklanmıştır. Kapsamlı bir araştırma için araştırılacak eserin yalnızca analizi yeterli olmayacaktır.“Eser hangi koşullarda yaratılmıştır, hangi teknikleri içermektedir, kendi yorumumuz yeteri kadar özgün müdür, araştırmaya katkı sağlayacak düzeyde midir”tüm bu konuların kapsamlı olarak incelenip özgün bir sonuca ulaştırılması gerekir. Bu nedenle araştırma dört ana başlıktan oluşmaktadır: Giriş bölümünden sonra ele alınan ikinci bölüm; bestecinin hayatı, eserleri, müzikal kişiliğiyle ilgili olan“Henryk Wieniawski'nin hayatı, müzikal kişiliği ve 19. yüzyıl keman ekolü üzerine incelemeler”kısmıdır. Bu bölümde bestecinin doğumundan itibaren ülkesi, eserleri, müzikal kişiliği ve diğer virtüoz-bestecilerle müzikal ilişkileri irdelenmiştir. Yorumlanan eserin bestecisinin kişiliği, diğer eserleri ve hayatı incelendiği takdirde daha başarılı bir sonuç, daha özgün bir yorum oluşturulacağı bir gerçektir. Üçüncü ana bölümdeki teknik inceleme kısmında, eserdeki sağ ve sol el teknikleri (bağlı spiccato, staccato, legato, vs.) ile duate ve yay yazımları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise eserin, teknik ve müzikal yorum analizi ile yapıtın baştan sona gerek teknik gerekse müzikal olarak nasıl yorumlanması gerektiği kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus şudur: Yorumculukta ulaşılan bir son nokta yoktur. Yani“bu eser şöyle çalınmalıdır”diye bir araştırma olmamalıdır. Çünkü yorum bir duygu işidir. Her yorumcu aynı eseri değişik tarzda çaldığı gibi bir yorumcu aynı eseri diğer çalışında farklı çalacaktır, çalmalıdır. Örnek vermek gerekirse Barok Dönem'de spiccato tekniği yoktu, martele tekniği vardı. Ama Barok dönem bestecisi Johann Sebastian Bach'ın (1685 – 1750) keman konçertolarının hızlı pasajlarını spiccato çalan birçok yorumcu vardır. Hatta aynı yorumcu konçertoları farklı çalışlarında spiccato ve martele çalmaktadır. Bu nedenlerden dolayı eser metnindeki tüm yorumlar araştırmacının özgün yorumudur ve onu bağlar. Araştırmanın en önemli amacı, kesinlikle herkesin çalması gereken bir yorum şekline ulaşmak değil, eseri çalacak yorumcuların dağarcığına katkı sağlamaktır. Çünkü yorum asla tek olmamalıdır, her çalındığında farklılık göstermelidir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study titled Examination of Henryk Wieniawski's Work named Op. 15 Variations on an Original Theme for Violin and Piano in terms of Violin Playing Technique and Musical Interpretation, many subjects related to the work such as the musical personality of the composer, the conditions of the creation, the right-hand and left-hand techniques in the work, the duate in the musical and technical passages, and the functional analysis of the piece were discussed in detail. On the other hand, the text of the work is not only a research but also includes the researcher's own interpretation and an effort to create a unique style of work with previous efforts. The difficulty level of the work should be evaluated at the most difficult stage. The entire work, which includes the most difficult techniques, is 12 minutes long (This time varies slightly according to the performances of the commentator ). As a rule, as the difficulty level of the piece increases, the musical and technical level also becomes beautiful. The work is one of the most difficult and beautiful masterpieces of violin literature. The text of the work is addressed not only to young people at the advanced violin level but also to anyone who does not know how to play the violin but is interested in the work. For this reason, topics such as terms, various techniques, historical background of the work have been examined in great detail and explained in the following sections. For a comprehensive study, only an analysis of the work to be investigated will not be enough. Issues such as“Under what conditions the work was created, what techniques it contains, is our interpretation of the original director enough to contribute to the research”should be thoroughly examined and brought to an original conclusion. Therefore, the research consists of three main topics: The second chapter, discussed after the introduction section, is“the life of Henryk Wieniawski, his musical personality and studies on 19th-century violin school”which is about the composer's life, works, musical personality. In this section, the composer's country, works, musical personality, and musical relations with other virtuoso- composers are examined starting from his birth. It is a fact that if the personality, other works, and life of the composer of the interpreted work are examined, a more successful result, a more original interpretation will be created. In the technical review section of the third main section, right and left-hand techniques in the work (spiccato, staccato, legato, etc.) and duate and string writings were studied. In the last section of the third part, the work is comprehensively explained how the work should be interpreted both technically and musically from start to finish with technical and musical interpretation analysis. An important point to note in this context is this: There is no endpoint reached in interpretation. In other words, there should not be a search such as“this work should be played like this”. Because interpretation is a work of emotion. Just as each interpreter plays the same work in a different style, a musician should play the same work differently from the previous playing. For example, in the Baroque period, there was no spiccato technique, there was the Martele technique. But many artists play the quick passages of the violin concertos of the Baroque period composer Johann Sebastian Bach (1685 — 1750) spiccato. In fact, the same interpreter plays spiccato and Martele in different performances. For these reasons, all interpretations in the text of the work are the original interpretation of the researcher and also it only concerns its researcher. The most important goal of the research is not to reach a form of interpretation that absolutely everyone should play, but to contribute to the repertoire of interpreters who will play the work. Because the interpretation should never be a single one, it should differ every time it is played.