İş Hukuku ve Aile Hukuku örneğinde sıkı güven ilişkilerinde özel hayatın gizlilği hakkı
The right of the confidentiality of private life in close trust relations on the example of Business Law and Family Law
- Tez No: 308646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİT DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Özel hayatın gizliliği günümüzde gittikçe önem kazanan bir alandır. Özel hayata yönelik ihlallerin çok çeşitli olması beraberinde yeni sorunlar getirmektedir. Sıkı güvene dayalı ilişkilerde bu alana yönelik ihlaller müdahaleye daha açıktır. Kişiler birbirlerine ait özel hayat kapsamına girebilecek hususları daha rahat öğrenebilir ve öğrenilen bilgilerin kapsamı da o oranda genişleyebilir. Karşılılıklı güven ilişkisi beraberinde hukuka aykılıkta rıza unsurunun varlığının tesiptini güçleştirebilir. İşçi işveren, aile içerisinde eşler, müvekkil avukat, hasta hekim arasındaki iklişkiler sıkı güven rejimine dayalı ilişkilere örnektir. Bu ilişkilerde rıza unsuru ihlale daha açıktır. Tezimiz, özel hayatın gizliliği hakkına yönelik ihlalleri, sıkı güven ilişkisine dayalı ilişkilerde ele alacaktır. Böyle bir ilişkinin olmadığı durumlara oranla sıkı güven esasına dayalı ilşiklerde bu ihlaller daha rahat olabilmektedir. Özellikle iş ve aile hayatında bu ihlallere daha sık rastlanılır. Çalışmamız özel hayatın gizliliği hakkını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında alarak ülkemizin bu hakka yönelik karşılaştığı sorunları gösterecektir. Ülkemizde, işçinin özel hayatına yönelik tehditlerle karşılaşmaktayız. Özellikle işçi hakkında elektronik izleme, işçinin özel hayatına yönelik ciddi bir tehlikedir. Bunun hangi şartlarda işverence yapılabileceği ve uygulamada karşılaşılan sorunlar çalışmamızda gösterilecektir. Ayrıca işveren tarafından aday işçinin özel hayatını ilgilendiren bilgiler toplanmakta ve aday işçiye sorular sorulmaktadır. Çalışmamız, bu soruların işçinin özel hayatını ihlal etmeyecek şekilde neler olabileceğini ve işçi tarafından verilebilecek cevapların sınırını açıklamaya çalışacaktır. Aile hayatına bakan yönüyle ise, evli eşler, birbirlerinin özel hayatını ilgilendiren konularda hukuka aykırı delil elde etmektedir. Boşanma davasında bu deliller için özel hayat ihlali ve hukuka aykırı delil değerlendirilmesi yapılmaktadır. Çalışmamızda aile içinde eşler arasında özel hayat kavramı olamayacağı Yargıtay uygulamalarıyla açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The right of privacy is getting more important these days. Due to various infractions directed to private life, these infractions bring along new problems. Relationships which base on confidence, infractions are open to intervention directed this subject. People can be learned matters which are included in the scope of privacy life and the scope of the information can be expanded this thing.Confidence interrelationship can make difficult determination of consent component in contradiction to law. Employee, employer, couples in family, client, lawyer, patient, doctor are the examples of relationships depend on confidence regime. Consent component is open to infraction in these relationships. Our thesis deals with infringements aimed at the right to privacy based on strict security relations. These infringements could be smoother in strict security relations more than there are no relations in these situations. Especially, these infringements frequently encountered in work and family life. As our study is taking decision about the right to privacy in the lights of European Court Human Rights, it will show problems which our country encounters intented this right. We are encountering with threats against privacy of worker in our country. Especially, electronical monitoring about worker is a serious threat against the right to privacy of employer. It will be showed that this can be made in which terms and problems which are encountered in application in our study. And also, information about worker?s privacy life is collected by employer and questions are asked tocandidate worker. Our study will try to explain that limit of answers which are given by workers and these questions what could be without infringement of worker?s privacy life. Married couples get contradictory evidences for law in the viewpoint of family life about related to each other?s lifes. In the petition for divorce, evaluations of infringement of privacy life and evidence contradictory to law are made. In our study, there will be not privacy life concept among couples will be explained with Court of Appeal?s applications.