Gençlerin şiddete ve suça eğilimlerinin sosyolojik temelli nedenleri
The sociologically based reasons of youth's tendency towards violence and crime
  1. Tez No: 308651
  2. Yazar: TURGUT AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Çocuk ve genç suçluluğu bireysel ya da hukuksal bir sorun olmaktan ziyade daha farklı ve geniş nedenlerle örülü toplumsal bir olgudur. Çocuklar gelişimlerini henüz tamamlamamış oldukları için, yönlendirilmeye, etkilenmeye ve istismara oldukça açıktırlar.Çocuğu suça yönelten faktörler, genel olarak bireysel ve çevresel nedenler olmak üzere iki temel gruba ayrılır. Bireysel nedenlerle hareket eden görüşler, çocukları ve gençleri doğrudan suç işleyenler olarak damgalamakta ve bu konuyu oldukça dar bir alanda açıklayabilmektedir. Oysa çocuklar ve gençler suça yönelen basit varlıklar değil, çevresel nedenlerle suça yönlendirilmiş, küçük ama bir o kadar da karmaşık dünyaları olan sosyal bireylerdir.Doğuştan suçlu çocuk yoktur. Önceleri hırsızlığı, cinayeti, istismarı, haksızlığı bilmeyen çocuğa, bunların hepsi başta ailesi olmak üzere; akrabaları, arkadaşları ya da iletişim araçları ile bir şekilde öğretilir. Aksi takdirde çocuğun suç işleme nedenine mantıklı bir cevap hiçbir zaman bulunamayacaktır.Çocukluğunda başlayan yanlışlar, gençliğinde bireye onanmaz sosyal yaralar açmaktadır. Bunların başında şiddet ve suç gelmektedir.Ailede fonksiyonel bozukluklar, parçalanmış ailelerin sayılarının giderek artması, ilgisizlik, eğitimsizlik, yoksulluk, işsizlik, arkadaş çevresi, hızlı nüfus artışı, çocuk istismarı, kentleşme, gecekondulaşma, eğitim sisteminin işleyişindeki aksaklıklar ve bozukluklar, çocuğun toplumsallaşması sürecini olumsuz etkileyen ve onu suça yönelten faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Children and youth delinquency is a different and wider social phenomenon rather than being a problem of an individual and legal reasons.As children haven?t fully completed their development, they are highly prone to be guided, affected and abused.The factors pushing the children into crimes are divided into two basic group as individual and environmental factors. The ideas, focusing on the personal reasons, stigmatize the children and the youth as perpetrators of crime and explain this issue in a very narrow area. However, children and youth are not simple beings who tend to crime, but they are social individuals having a small but as much a complex world and being pushed to crime due to environmental factors.There is no child guilty by nature. The children who are ,at first, completely unaware of theft, murder abuse, and injustice are thought by their family, relatives, friends or communication media in one way or another. Otherwise, It will never be found a logical answer to the causes of the children?scommitting crimeThe mistakes having begun in his/her childhood lead to irreperable social wounds in his/her youth, which are violence and crime.Fuctional disorders in the family, the gradually increasing number of broken families, neglect, illiteracy, poverty, unemployment, friends, rapid population growth, child abuse, urbanisation, squatters, the defcts and disorders in the functions of education system are the factors which affect the children?s socialization and push them to crime.