Liseli gençlerin suça eğiliminde aile, okul ve akran grubu etkisinin sosyal kontrol teorisi bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of family, school and peer group effects on the high school youth's tendency towards delinquency in the context of social control theory: Samples from Ankara
  1. Tez No: 350060
  2. Yazar: ASLI ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Ülkemizde son yıllarda okullarda artan şiddet olayları gerek yazılı gerekse görsel basında çok sık yer almaya başlamıştır. Okullarda şiddet olaylarının yaşanması, öğrencilerin birbirlerini yaralayacak hatta öldürecek kadar ciddi boyutlarda kavga etmeleri, öğretmenlere sözel veya fiziksel saldırılarda bulunmaları toplumumuzda pek sık rastlanmayan ve alışık olunmayan bir durumdur. Dolayısıyla, bu haberler özellikle okul yöneticileri, öğretmenler, veliler ve bu tür olaylara karışmayan Öğrenciler tarafından endişeyle takip edilmektedir. Okullarda şiddet olaylarının önüne geçmek amacıyla, kameralı sistemler kurdurmak, disiplin kurallarını sıkı bir şekilde uygulamak gibi tedbirler alınmaya başlanmıştır. Ancak sorunun asıl kaynağına inmeden, gençlerin
Özet (Çeviri)
In recent years, school violence in our country has gained wide coverage in the press & media. School violence, students' fights ending up with serious injury or even death, and physical or verbal assault towards teachers are rare occasions in our society and are not accustomed to. So, especially school directors, teachers, parents and students not involved are eyeing the reports about school violence with concern. To prevent violence at school, camera systems are established and rules of disipline are executed strictly. However, without understanding the origin of the problem, without explaining why youth has become predisposed to crime, these preventions may only remain as cursory cautions. The aim of this research is to explain youth crime or deviance on the basis of family, school and peer grops' effects according to social control theory. For this purpose, in Ankara's six districts, questionnairs are applied to students who are at 10th and 11th grade. To measure criminal acts, 10 declared criminal and deviant behaviours described as