Eser (istisna) sözleşmesinde yüklenicinin eseri teslimden önceki sorumluluğu (bk m. 358)
Contractor?s liabilities prior to delivery of the work in view of the construction contract (Turkish Law of Obligations article 358)
- Tez No: 308652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İŞTAR URHANOĞLU CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türk Borçlar Kanunu'nun 355-371. maddeleri arasında düzenlenen eser sözleşmesi (1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olana 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda 470-486. maddeler arasında düzenlenmiştir), uygulama alanı oldukça geniş olan ve iş görme borcu doğuran rızai bir sözleşmedir. Eser sözleşmesinin kurulmasıyla yüklenici, iş sahibinin ödemeyi taahhüt ettiği ücret karşılığında bir eser meydana getirerek teslim etmeyi borçlanmaktadır. Yüklenicinin bu asli borcunu gereği gibi yerine getirebilmesi için işe zamanında başlayıp devam ediyor olması gerekir. Bu tez çalışmasında, yüklenicinin işe zamanında başlamaması ve sözleşmeye aykırı olarak işi geciktirmesi ya da eserin yüklenicinin kusuru sebebiyle ayıplı veya sözleşmeye aykırı olarak meydana getirileceğinin açıkça tahmin edilebilmesi durumunda iş sahibinin hangi haklara sahip olduğu, bu hakların kullanılabilmesi şartları ve hukuki sonuçları ayrıntılı olarak incelenmiştir.Bu tez çalışması üç bölümden ve bir sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak eser sözleşmesi, eser kavramı, yüklenicinin eser sözleşmesinden doğan borçları ele alınmıştır. Bu bölümde öncelikle eser sözleşmesinin tanımı yapılmış, hukuki niteliği, unsurları, şekli ortaya konularak eser kavramı ve yüklenicinin işe zamanında başlama ve işi yürütme borcu üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde Borçlar Kanunu md. 358/I'de düzenlenen yüklenicinin işe zamanında başlamaması veya sözleşme hükümlerine aykırı olarak işi geciktirmesi ya da iş sahibine yüklenemeyecek bir sebeple ortaya çıkan gecikme yüzünden bütün tahminlere göre yüklenicinin işi kararlaştırılan zamanda bitiremeyeceğinin açıkça anlaşılması durumunda iş sahibinin teslim için belirlenen günü beklemeksizin sözleşmeden dönme hakkı ele alınmıştır. Bu bölümde, ifadan önce sözleşmeden dönme hakkı doğuran durumlar, sözleşmeden dönmenin şartları ve hukuki sonuçları incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, Borçlar Kanunu md. 358/II'de düzenlenen eserin yüklenicinin kusuruyla ayıplı ya da sözleşmeye aykırı olarak meydana getirileceğinin daha imal aşamasında açıkça görülmesi durumunda, iş sahibinin şartların oluşmasıyla hasar ve masrafları yükleniciye ait olmak üzere, eserin onarımının ya da işe devamın bir üçüncü kişiye bırakılabilmesi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda BK. md 358/II hükmünün genel olarak hukuki niteliği incelenmiş ve bu hükmün uygulanabilme şartları ile hukuki sonuçları ortaya konulmuştur.Bu tez çalışması genel olarak araştırmanın belli başlı noktalarını ortaya koyan ve bazı önerilerde bulunan bir sonuç kısmıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Construction Contract stipulated in Articles 355 through 371 of the Turkish Law of Obligations (The same stipulated in Articles 470 through 486 of the Turkish Law of Obligations numbered 6098 which is to take effect on July 01, 2012) is a broad voluntary contract which gives way to obligations due to execution of any work. With the conclusion of a construction contract, the contractor enters into obligation against the Employer for a sum committed by the Employer fort he works to be executed. In order the Contractor fulfills his contractual obligations, the contractor should have commenced to the works in a timely manner and proceeded with the works. In this study, where it is clearly envisaged that the contractor fails to commence to the Works in a timely manner and delays the Works in contrary with the provisions of the contract or the Works are deficient or fail to comply with the contract due to the default of the contractor, the rights of the employer and the enjoyment of such rights and legal consequences of the same are scrutinized in a detailed manner.This study consists of three sections and conclusion part. In the first section, the voluntary contract, the concept of construction and the debts of the contractor arisen in connection with the construction contract are defined. In this section, the term construction contract is defined together with the legal quality, manner and type as well as the concept of construction and obligations for timely commencement to the works by the contractor and execution of the works.In the second section, the right of the employer to cancel the contract without waiting for the delivery date it clearly being understood that the contractor fails to commence to works in a timely manner or delays the execution of such works contrary to the provisions of the contract or the contractor fails to complete the works on the stipulated dates according to the estimations based on the delays due to the reasons that can not be attributed to the employer as stipulated in Article 358/I of the Law of Obligations, is described. In this section, the cases which may lead to enjoyment of the right to terminate the contract before full execution, conditions for such termination and legal consequences are reviewed.Finally, in the third section in case it is clearly determined that the works are proven to be deficient due to the default of the contractor or executed contrary to the provisions of the contract during construction stage as stipulated in Article 358/I of the Law of Obligations, the cases for the repair of such works or execution of such works by third parties at the expense of the contractor as far as the conditions may allow, are defined. In this context the legal nature of Article 358/II in general terms is reviewed and the legal applicability and consequences are defined.This study is concluded with the conclusion part which underlines several points set forth herein together with the recommendations.