Nail Abbas Sayar: Hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerine bir araştırma
Nail Abbas Sayar: Life, people and literary works on a research
- Tez No: 308653
- Danışmanlar: PROF. DR. NÂZIM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Bu çalışmanın konusu, Cumhuriyet Dönemi'nin önemli romancıları arasında yer almış olan Abbas Sayar'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bir araştırmadır. Bu sebeple biz öncelikle yazarın kitap halinde yayınlanmış eserlerinden başka gazetelere yazdığı bütün yazılarını ve hakkında yazılan yazıları tespit ettikten sonra incelememize geçtik.Başlangıçta Abbas Sayar'ın hayatı, eserleri hakkında mevcut kaynaklarda çok az bilgi bulunduğunu gördük. Yine kaynaklarda 52 yıl boyunca gazetelere yazdığı yazılar hakkında hiç bilgi bulunmamakta idi. Bunun için onun hayatı boyunca aralıksız yazdığı gazetelerde kalmış yazılarının tümüne ulaştık ve böylece hem eserlerinin tamamını tespit etmiş olduk hem de hayatı ve edebî kişiliği için oldukça fazla bilgi ve belgeye ulaştık. Bu ön çalışma araştırmamız için zengin bir bilgi kaynağı oldu.Abbas Sayar'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında çoğunluğu kendi gazeteleri Bozlak ve Bozok gazetelerinde yayınlanmış olan yazıları, bize mevcut kaynaklarda sanatçı hakkında yer yer çok tutarsız ve eksik bilgiler bulunduğunu gösterdi. Böylece birinci ağızdan yazarın bilinmeyen yanlarını tespit edebildik ve yayınlanmış eserleri dışındaki bütün yazılarına da ulaşabildik. Bu sayede onun biyografisi, mizacını, edebî kişiliği hakkında bazı bilgi ve bulgularımızı ortaya koyabildik.Ayrıca yazarın gazete yazıları hakkındaki araştırmamız bize gösterdi ki, kitaplaştırılmayı bekleyen yüzlerce şiir, makale, deneme, fıkra, aforizma; onlarca hikâye, anı, gezi, mektup vs. türlerde yazısı bulunmaktadır. Bu yazıların bir kısmının sistematik bir dizinini ilgili kısımlarda sunduk.Hayatı ve eserleri hakkındaki tespitlerden sonra çalışmamızı yazarın eserleri üzerine inceleme çalışmasıyla sürdürdük. Bu bölümde sanatçının bütün şiirleri, romanları, hikâyeleri üzerine ayrıntılı çözümlemeler ve gazeteciliği ve gazete yazıları üzerine incelemeler ve tespitlerde bulunduk.Sonuçta gördük ki, ?Zira ben biraz da YILKI ATI'yım.? diyen Abbas Sayar, kendisini Yozgat şehrine ve insanlarına adamış, topluma karşı kendini sorumlu hissetmiş bir aydın, bu uğurda 50 yılı aşkın bir süre durmadan yazmış bir yazar, Anadolu'nun ortasından ?Yılkı Atı? ile sesini tüm Türkiye'ye duyurma başarısını göstermiş, Tiyatro hariç neredeyse tüm türlerde yazmış, yalın ve doğal anlatımıyla güçlü bir sanatçıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the life of Abbas Sayar, who was one of the important novelists of Republic Period, his literary personality and his works. Therefore, first of all his works and the works related to him have been determined before his works published as books and then the study was started.First, there has been little information related to Abbas Sayar?s life and his works at present sources. Besides, there has been no information about his writings which he wrote for 52 years at the sources. Consequently, not only all his writings at the newspapers which continued all his life long but also all his works and lots of information and documents about his life and his literary personality have been gathered. This preparatory work has been a resource-rich for our study.His articles which were published on mostly his newspapers, Bozlak and Bozok, about Abbas Sayar?s life, his literary personality and works have confirmed that there have been some incoherent and missing information about the novelist at available sources. Therefore, the unknown parts of the writer have been determined first hand and all his articles except the published ones have been attained. On this occasion, some information and findings could be approved about his biography, his mood and his literary personality.Furthermore, the study about the writer?s newspaper articles have shown that there have been hundreds of poems, articles, essays, columns, aphorism; tens of stories, memoirs, travel articles, letters etc. The systematic index of some part of these has been presented at the related parts.After the determinations about his life and works, the research continued on the works of the writer. At this part, some research and determinations about his journalism and newspaper writings and some detailed analysis related to the writer?s all poems, novels and stories have been determined.In conclusion, Abbas Sayar saying that `For, I am also a Jade (Yılkı Atı).? dedicated himself to Yozgat city and its people and was an entellectual feeling responsible to the society. For the sake of this situation, he continued writing more than 50 years, succeeded in gaining his popularity with Jade (Yılkı Atı) from the middle of Anatolia. By writing almost every kind of literature except theatre, he was a powerful writer with his simple and natural explanation.