Sağlık kurumlarında örgüt içi iletişim düzeyinin belirlenmesi: Kalite belgesi hastanelerde bir uygulama
Determination of internal communication level in health organiations: An empirical study on hospital with qualitly certificates
  1. Tez No: 308714
  2. Yazar: EVRİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlık sektöründe, kalite yönetim sistemine sahip olan hastanelerle kalite yönetim sistemine sahip olmayan hastaneler arasındaki örgütsel iletişim düzeyi belirlenerek kalite yönetim sistemi varlığının örgüt içi iletişim performansına etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmamızda sağlık işletmeciliği, iletişim, örgüt içi iletişim ve araçları, toplam kalite yönetimi değerlendirilmiştir.Çalışma ile ilgili veriler kalite yönetim sistemine sahip hastaneler ve kalite yönetim sistemine sahip olmayan hastanelerden elde edilmiştir. Örgüt içi iletişim düzeyinin belirlenmesi amacıyla, kalite yönetim sistemine sahip olma ve örgütsel iletişim eğitimi açısından örgüt içi iletişim araçlarının kullanılması incelenmiştir.Elde edilen bulgular sonucunda; örgütsel iletişim eğitimi değil, kalite yönetim sisteminin örgüt içi iletişim etkinliğini arttırdığını ortaya çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the level of organizational communication between hospitals which have a system of quality management and which don?t have it and reveal the influences of the system of quality management on communication performance within organization.In our study, health management, communication, communication within organizations and tools, total quality management has been evaluated. The data?s related with this study have been obtained from hospitals that have system of quality management and that don?t have. With purposes of determining the level of communication within organizations, having the system of quality management and using communication tools within organization in terms of organizational communication training have been investigated.As a result of findings, it puts forward that quality management system increases the effectiveness of communication within the organization, not the organizational communication training.