Doğu Anadolu'da Demir Çağlar inanç sistemlerinin arkeolojik ve filolojik veriler ışığında incelenmesi
An analyse of the Iron Ages belief systems in Eastern Anatolia in the light of the archaeological and philological data
- Tez No: 308729
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇİLİNGİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Din, Archeology, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Doğu Anadolu'da Demir Çağlar İnanç Sistemlerinin Arkeolojik ve Filolojik Veriler Işığında İncelenmesi başlıklı çalışma, Erken Demir Çağ başından Geç Demir Çağ sonuna dek Van Gölü Havzası merkez olmak üzere Doğu Anadolu'da inanç sistemlerinin incelenmesi konusunu ele almaktadır. Bu amaçla veriler Erken Demir Çağ, Orta Demir Çağ ve Geç Demir Çağ olarak üç farklı bölüme ayrılmıştır. I. Bölüm'de elimizdeki tek arkeolojik veri grubu olan mezarlar incelenmiş ve Assur yazılı kaynakları ile beraber değerlendirilmiştir. Çalışmanın geniş bir bölümünü oluşturan II. Bölüm ise Urartu dinine ilişkin arkeolojik ve filolojik verileri içermektedir. III. Bölüm'de ise Urartu dinine ilişkin geç bazı veriler ve bu izlerin ardıl kültürler içindeki izleri takip edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study `An Analyse of the Iron Ages Belief Systems in Eastern Anatolia in the Light of the Archaeological and Philological Data? focuses on the belief systems in Eastern Anatolia, taking Van Lake Basin as the centre, during the period beginning with the Early Iron Age and finishing by the end of Late Iron Age. In this purpose, the data was divided into three subtitles, such as Early Iron Age, Middle Iron age and Late Iron Age. In the first chapter, the burials were examined as the archaeological data source, and evaluated with the help of the Assyrian written material. The second chapter, forming the largest part of the study, consists the archaeological and written evidence about the Urartian religion. Third chapter tries to trace the late material about the Urartian religion and its residues within the subsequent cultures.