İlköğretim bilişim teknolojileri dersinde karşılaşılan sorunlar
The problems encountered of the information technology courses at the primary schools
- Tez No: 308728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER BAŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Araştırmada, ilköğretim altıncı basamak Bilişim Teknolojileri dersi ?Okulumu Tanıtıyorum? ve ?Hesaplama Yapıyorum? ünitelerinde, hedef, içerik, öğrenme öğretme süreci ve ölçme ve değerlendirme boyutlarında Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ve öğrencilerin karşılaştıkları sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminde olan araştırma, durum çalışması desenlerinden bütüncül çoklu durum deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, ilköğretim okulunda çalışan 12 BT öğretmeni ve 36 öğrenci oluşturmuştur. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmış, alt, orta, üst başarı seviyelerinin her birinden dörder adet olmak üzere toplamda 12 okul belirlenmiştir. Görüşme, odak grup görüşmesi ve gözlem veri toplama yöntemleri kullanılmış, okullarda birer BT ders saati gözlem yapılmış, 12 BT öğretmeni ile bireysel, 36 (12*3) öğrenci ile üçerli gruplardan oluşan odak grup görüşmesi yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. ?Hesaplama Yapıyorum? ünitesindeki hedeflerin ulaşılabilirliğinin düşük olduğu; ?Okulumu Tanıtıyorum? ünitesinde algoritma ile ilgili hedeflerin üniteden çıkarılabileceği görüşler arasındadır. ?Hesaplama Yapıyorum? ünitesinin daha öne alınması gerektiği görülmüştür. Üniteler için ayrılan sürenin; öğretmen kılavuz kitabı ve öğrenci çalışma kitaplarının anlatımının yeterli olmadığı ifade edilmiştir. Bilgisayar başına birden fazla öğrenci oturmasının süreci olumsuz etkileyebildiği; bilgisayarların donanım açısından yetersiz kalabildiği; yazılımlardan ve internetten kaynaklanan sorunların yaşandığı; araç-gereçlerle ilgili sorunların olduğu; görsellerin az olduğu, yazı yazmanın çok olduğu ya da yoğunlaştırılmış etkinliklerin öğrenciler tarafından beğenilmediği söylenmiştir. Ders notunun karnede yer almamasından dolayı öğrencilerin olumsuz tutum geliştirebildikleri; öğrenci sayısı fazla olduğu ve çok zaman aldığı için kontrol listelerinin kullanılmadığı görülmüştür. ?Neler Öğrendim? bölümlerinin ünite tekrarı yapmada, öğrenilenleri pekiştirmede etkili olduğu ifade edilmiştir. Bulgulardan yola çıkılarak hedeflerde düzenlemeye gidilmesi, içerikteki örneklerin artırılması, öğretmen kılavuz ve öğrenci çalışma kitaplarındaki anlatımın daha net ve açık olması, BT laboratuvar koşullarının düzenlenmesi, ölçme ve değerlendirme kapsamında öğretmenlere yardımcı ölçme araçlarının sunulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the problems that (Information Technology) IT instructors and students encounter in areas of the objectives, content, learning-teaching process and testing and evaluation of the units titled“Okulumu Tanıtıyorum”and“Hesaplama Yapıyorum”, which are introduced in the primary school sixth grade IT course. The study group of this study conducted as a qualitative research was composed of 12 IT teachers and 36 students working and studying at primary schools. A total of 12 schools, four schools per low, medium and high of achievement levels were chosen. The interview, focus group interview and observational data collection methods were used. A descriptive analysis was used in analyzing the data. The implications are as follows: The attainability of the objectives in ?Hesaplama Yapıyorum“ was found low. The objectives with regard to algorithms in ?Okulumu Tanıtıyorum ”could be excluded from the unit. It is also seen that the time allotted for the units and the methodology behind the teacher's manual and students' workbooks are inadequate. More than one student per computer at a time can have a negative influence on the process. Computers can be insufficient due to their poor hardware. Problems exist owing to the software and the Internet. There are issues concerning instructive accessories. Few visual materials are available. It is seen that the“Neler Öğrendim”sections are good for reviewing and reinforcing what is acquired in a unit.The following can be suggested: The objectives can be organized anew. The examples can be increased. The language used in the manual and workbooks can be more clear-cut. The conditions of the IT labs can be reorganized.