İç mekan duvar yüzeyine uygulanabilir sanat seramiği düzenlemesi için çömlekçi tornasında oluşturulan özgün ürünlerin kullanımı
  1. Tez No: 30875
  2. Yazar: HİKMET SERDAR MUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAYFUN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET tnsan-sanat-mekan ilişkisinde bir bütün oluşturmak ilkesinden hareketle tezin konusu belirlenmiştir. Tezin, kaynaklara dayalı araştırmasında; ülkemizde yeni yaygınlaşan sanat seramiğine ait doyurucu Türkçe yayınların azlığı, karşılaşılan zorluklar arasındadır. Ülkemizde, çömlekçi tornasının, sanat seramiği düzenlemesinde fazla kullanılmadığı, bunu yaygınlaştırmak için; sistemli ve titiz bir çalışmanın ortaya çıkarılması güdülen amaçlar arasında yer alır. Uygulama süresince gerçekleştirilen yeni arayışlar, kullanılan torna massesinde de kendini göstermiştir. Torna birimlerinde istenilen plastiklik, Malatya yöresinin kırmızı kili ile sağlanamamıştır. Buna karşın, Malatya yöresel hammaddelerinden profilit, beyaz kil ve kaolenden yeni oluşturulan beyaz torna massesinin ; ince çekilebilen özelliği ve esnekliği, deformasyonlarda olumlu sonuçlar vermiştir. Yaratılan bu deformasyonlarla, sanatçıların genelde yapıtlarında yer alan torna birimlerindeki simetri egemenliği, böylece bozulmuş ve plastiklik anlayışına yeni bir bakış açısı getirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, yalm katı geometrik ve katı olmayan geometrik yüzeyler, torna birimlerinin plastik devinimleriyle oluşturdukları karşıtlıkla, denge aranmış ve elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The topic of the thesis is definid to complete the sense of unity in the relation of man-art and environment. In searching of the thesis on resources; scarce of adequate Turkish publications about art ceramics which has just spread in our country is among the difficulties which are met. In our country, potter lathe is not used excessively in arrangement of art ceramics. In order to widespread this; it takes place among aims to be brought to light a particular and a systematical study. New searchings which have been realized during the application show itself in the lathe of absorbation which is used. Characteristic of plastic that is required in lathe units; wasn't able to make real with red clay-Despite this; peculiarity of slender working and elasticity of white lathe absorbation gave positive results in deformations. With these deformations whics are created, simetric of lathe units that take place in artisf s studies in general became spoiled and was brought a new point of view to the characteristic of plastic understanding. In addition to this study, bare hard geometrical and not to be hard geometrical surfaces, the units of lathe with the contrary of plastic developments, was sought balance and was obtained.