Plastik sanatlar müzelerinde görsel algılama faktörüne bağlı sergileme mekanları düzenlemeleri
Factors effecting the visual perception in contemporary museums
  1. Tez No: 81849
  2. Yazar: BİLGE SAYIL ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN A. AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Görsel algılama faktörüne bağlı sergileme mekanlarının düzenlenmeleri çağdaş müzecilik anlayışı içerisinde çok önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her türlü müze binası, medeniyet tarihi boyunca insan yeteneği ve emeği sonucu yaratılan eserlerin korunması, yaşatılması, ondan sonraki nesillere aktarılması; özellikle insan algılamasına en uygun şekilde sunumu amaçlar. İnsana uygun sunumu tasarlayıp biçimlendirmek için müze yapılarının bu güne kadar geçirdiği gelişim ve evrelerin ortaya konulması, bundan sonra ortaya atılacak adımlar yönünden son derece önem taşır. Bu amaçla; ülkemizde ve dünyada seçilen örneklerde yapının bugünkü durumuna ve yapılışından bugüne kadar geçirdiği tüm gelişim ve değişimler; sebep-sonuç yaklaşımı içerisinde ele alınmıştır. Amacımız çağdaş sanat müzelerinde görsel algılama faktörüne bağlı sergi mekanlarının düzenlenmesinde, halen hizmet veren yapılarda bir durum saptaması yapmak, çağdaş anlamda bir eleştiri getirmektir. Bu yaklaşım; güzel sanatlar müzelerinde sergileme alanlarının tasarım ve oluşumlarında, genç tasarımcı, sanatçı ve bilim adamlarının yararlanacağı bilimsel ve sanatsal bir belge sunmaktadır. Konunun ülkemizde ve dünyada mevcut müze yapılarında durum saptama aşamasından sonra, müze yapılarının etkileyen her türlü etkenin, çağdaş, bilimsel ve sanatsal yaklaşımlarla ele alınıp irdelenmesinin daha tutarlı bir yol olacağı düşüncesiyle hareket edilmiştir. Özellikle sergileme iç mekanlarında görsel algıya bağlı mekan düzenlemeleri çağdaş biçimde saptanmış, ortaya konmuş, irdelenmiş ve bir senteze ulaşmıştır. Son bölümde çağdaş bilim, teknik ve sanatsal olanaklar çerçevesinde bugünden saptanamayan, ancak ileride doğabilecek gereksinimlere yanıt verecek yaklaşımlar ve öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Visual perception is a very important concept in arranging the exhibition areas in the contemporary museum concept. All kinds of museum buildings serve to the aim of protecting the works of art created by human talent and effort, through out civilizations, keeping them alive, conveying them to new generations and finally to present them to human perception in a most suitable manner. Museums were built and designed for the use of human beings. Phases of their development through the ages have been extremely important to develop new understandings and to take the necessary future steps. In this study, the present state and the phases of development of museum buildings selected from Turkey and various countries so far have been handled within the cause and effect approach. The aim of the study is to determine the present state of arranging the exhibition halls in contemporary fine art museums and to develop a contemporary criticism on this topic. In addition, this approach provides a scientific and artistic document to the use of the young designers, artists and scientists in forming and designing the exhibition halls of the fine art museums. Following the determination of the present state of the museums both in Turkey and the world, al the factors effecting the visual perception of the exhibition objects were taken into consideration to reach healthy and reliable results. Especially, the exhibition hall arrangements depending on visual perception were handled and studied in contemporary manner and conclusions were reached. In the last chapter, the new approaches and suggestions were developed for present and undetermining factors within the boundaries of available scientific techniques and artistic possibilities.