Kötülüğün ontolojisi: Schelling'in über das Wesen der Menschlichen Freiheit: Und die damit zusammenhängenden Gegenstände'si üzerine bir çözümleme
The ontology of evil: An analysis of Schelling?s über das Wesen der Menschlichen Freiheit: Und die damit zusammenhängenden Gegenstände
- Tez No: 308771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ALİ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada Freiheitsschrift'in sınırları içerisinde Schelling'in günümüzün en popüler felsefi problemlerinden biri olan kötülük olgusuna yaklaşımı ele alınmaktadır. Schelling Freiheitsschrift'te kötülüğü, idealizm ve özgürlükle ilişkisi içerisinde değerlendirmektedir. Bu bağlamda öncelikle saf bir idealizm sistemi içinde kötülüğün olanaklı olup olmadığını tartışmaktadır. Bu ilk bakışta onun bir idealizm temellendirdiği izlenimi yaratsa da aslında özgürlük ile kötülük arasında kurduğu bağ, onun idealizmden uzaklaşmasına yol açmaktadır. Öyle ki kötülük aracılığıyla biçimlendirilen bir özgürlük düşüncesi, idealizmi derinden zedelemektedir. Kant'tan farklı olarak kötülüğü ahlaki değil de ontolojik olarak temellendiren Schelling'in temel kaygısı yaşamla ayrılmaz bir bağı olan kötülüğün olanaklılığını gösterilebilmektir. İdealizmin biçimsel özgürlük kavramı yaşamın özünde var olan iyi ve kötü karşıtlığını ortadan kaldırdığı için kötülüğü açıklayamamaktadır. Oysa Schelling'e göre bu karşıtlık olmaksızın yaşamdan söz edilemez. İyinin ölüm halinden kurtulması için kötülük olmalıdır. Schelling özellikle Freiheitsschrift ile birlikte kötülükten hareketle kaotik olanı, düzensizliği, akıl dışını ön plana çıkarmakta ve böylelikle klasik felsefenin rasyonel yaklaşımını sekteye uğratmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study Schelling?s approach to the fact of evil which is one of the most popular philosophical problems of nowadays is considered in the frame of Freiheitsschrift. In Freiheitsschrift Schelling evaluates the fact of evil in connection with idealism and freedom. In this respect he argues primarily whether evil is possible in a system of pure idealism. Even if this approach to the fact of evil makes an impression that he tries to establish idealism at first glance, the relationship between freedom and evil established by Schelling actually gets him to draw away from idealism. In this way idealism is deeply damaged by the idea of freedom which is shaped by evil. The main concern of Schelling who grounds evil different from Kant not morally but ontologically is to show the possibility of evil which has a strong connection with life. The concept of the formal freedom of idealism cannot account for the evil, since it removes the opposition of good and evil which are the essence of life. According to Schelling, however, it is not possible to mention of life without this opposition. There must be evil so that good gets out of death. Starting from the fact of evil Schelling puts forward the chaotic, the irrational and disorder especially in Freiheitsschrfit and thus he interrupts all anchors of the classical philosophy.