Çağdaş Rusçada gençlerin kullandığı jargon kelimeler
- Tez No: 308773
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİETRİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Çağdaş Rus Dili'nde gençlik jargonu konusu incelenmiştir, özellikle XX-XXI yüzyılların gençliğine ait jargon dili ve bu dilin günlük iletişimde, edebi ve sosyo-politik dilde, kitle iletişim araçlarında aktif şekilde yayılımı ele alınmıştır. İncelemede «gençlik jargonu» sosyal diyalekt olarak betimlenmiştir ve ayrıca Çağdaş Rus Dili'ndeki fonksiyonunun analizi verilmiştir. Yaşayan dil bünyesindeki gençlik jargonunun kelime ve deyim haznesinin sistematik yapı-anlam ve kelime oluşum niteliği bu çalışmanın hedefini oluşturmaktadır. Çalışmada şu sorular cevaplanmıştır: 1. «Sosyal diyalekt», «jargon», «argo», «sleng», «gençlik jargonu» kavramlarının tanımı; 2. Jargonun Çağdaş Rus Dili'ndeki yerinin saptanması ve jargonun, normatif Rus Diline ait özelliklerden ayırt edici işaretlerinin belirlenmesi; 3. Toplanan materyaldeki gençlik jargonunun kelime haznesinin günümüzdeki durumunun tanımlanması; 4. Gençlik jargonunun tematik gruplarının meydana çıkarılması ve tasviri; 5. Gençlik jargonunda kelime türetmenin leksik-semantik yöntemlerinin ortaya koyulması; 6. Gençlik jargonunun leksik içeriğinin beslenme kaynaklarının belirlenmesi;7. Gençlik jargonunda deyimlerin tanımlanması.Araştırmanın sonucunda şu çıkarımlara varılmıştır: 1. Gençlik jargonu belirli yaş çerçeveleri ile sınırlı değildir; 2. Gençlik jargonu dil varoluş şekillerinden biridir ve organize bir kelime haznesine ve yapıya sahiptir; 3. Gençlik jargonu çok çeşitli bir yapıdadır, okul, üniversite, ordu, gençlik grupları gibi yayılma alanlarından ve ayrıca meslek, kriminal çevre, müzik, spor gibi çevrelerden bağımsız olarak pek çok katmana sahiptir; 4. Dilde ekonomi ve çarpıcı şekilde ifade edilen ekspresiflik gençlik jargonu için karakteristik özelliklerdir; 5. Gençlik jargonu ekspresif, konspiratif, özdeşleştirici ve nominatif fonksiyonları yerine getirmektedir; 6. Gençlik jargonu heterojen bir oluşumdur, çekirdeği ve çekirdek etrafında bir halkası vardır, aktif kullanımda olan ve arkaik ( eskimiş) jargonlar mevcuttur.İncelemenin malzemesi olarak televizyon programlarından, reklamlardan, gazetelerden, gençlik dergilerinden ve 12-35 yaş arası gençlerle yapılan direk konuşmalardan toplanan jargon kelime ve deyimlerden faydalanılmıştır. Bu çalışmada derlenen materyal hazırlık sınıflarında Rus Dili öğrenen yabancı öğrenciler için «Rus Dili Pratiği» dersinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The given paper is dealing with the subject of the youth jargon (slang) in the modern Russian language, namely the jargon speech of the young people of XX-XXI century and its active penetration in the daily communication, in literature, journalistic literature, as well as in the mass media. The paper describes the «youth jargon» as a social dialect and makes the analysis of its functioning in the contemporary Russian Language. The aim of the given work is to systematize the structural-semantic and word -forming characteristics of the vocabulary and phraseology of the youth jargon on the basis of the alive speech. The present work solved the following tasks: 1. Determination of the concepts like «social dialect», «jargon», «argot», «slang», «youth jargon»; 2. Establishing the place of jargon in the Russian contemporary language and determination of discriminative features compared to the features of the standard (normative) Russian language. 3. Description of the contemporary state of the lexical composition of the youth jargon on the basis of the collected material .4. Description and exposure of thematic groups of the youth jargon, 5. Detection of lexical-semantic ways of word-formation in the youth jargon; 6. Revelation of the sources of replenishment of the lexical composition of the youth jargon; 7. Description of the phraseological units in the youth jargon. As a result of the present research the following conclusions have been made:1.Youth jargon is not limited by the definite age frames; 2. Youth jargon is one of the form of the existence of the language, it possesses an organized vocabulary and structure; 3. Youth jargon is very diverse, you can single out different layers in it depending on the sphere of its usage: at school, at the university, in the army, in the youth groups and also depending on the profession, in the criminal sphere, music, sport, etc. 4. The language saving and very distinctive expression are the characteristics of the youth jargon. 5. Youth jargon fulfills the expressive, conspiratorial, marking (identification of the «friends») and nominative functions; 6. Youth jargon is a heterogeneous formation, it has a nucleus and periphery, active jargons and jargons going- out- of dates. The jargon units collected from TV programs, advertisements, newspapers, youth magazines and from direct communication with the youth aged 12-35 have been used as a material for the research. The accumulated material of the given paper can be used while preparing for the special courses «Russian Language Practice» aimed for foreign students, learning Russian.