Nefret ve ayrımcılık suçu
Hate and discrimination crime
- Tez No: 981609
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Nefret ve ayrımcılık suçları köklü bir geçmişe sahip olmasına karşın ceza hukuku literatürüne yeni girmiş bir suç tipidir. Toplumda nefret ve ayrımcılık suçlarına maruz kalan kesimler genellikle azınlıkta kalan, toplum içinde“öteki”ilan edilen gruplardır. Toplumsal barışı ve huzuru zedeleyen nefret ve ayrımcılık suçları demokratik toplumların vazgeçilmez değerleri olan toplumsal eşitliğe de aynı ölçüde zarar vermektedir. Bu durum hem toplum hem de birey üzerinde yol açtığı zararları kartopu etkisiyle bir çığa dönüştürmektedir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 122. maddesinde her ne kadar“Nefret ve ayırımcılık”suçu düzenlenmiş olsa da gerçek anlamda nefret suçları henüz mevzuatımıza girmiş değildir. Söz konusu düzenlemede sadece nefret saiki ile işlenen ayrımcı eylemler suç olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although hate and discrimination crimes have a deep-rooted history, it is a type of crime that has recently entered the criminal law literature. The segments exposed to hate and discrimination crimes in the society are generally the groups that are in the minority and are referred as“other”in the society. Hate and discrimination crimes breaking social peace and tranquility damage social equality which are indispensable values of democratic societies to the same degree. This situation turns the damage caused on both the society and the individual into an avalanche with a snowball effect. Although Article 122 of the Turkish Penal Code No. 5237 regulates the crime of“Hate and discrimination,”true hate crimes have not yet been introduced into our legislation. This regulation only criminalizes discriminatory acts motivated by hate.