Sürdürülebilirlik için eğitim, alternatif eğitim yöntemleri, sorunları ve uygulamaya ilişkin değerlendirmeler
Education for sustainability, alternative education, problems and practices
  1. Tez No: 308778
  2. Yazar: İNCİ ELGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ERGİN DUYGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Sürdürülebilirlik için eğitim, yalnızca ekolojik sorunları değil ekonomik, kültürel ve sosyal eşitsizlikler ile ilişkili tüm konuları kapsayacak şekilde tasarlanmalıdır. Küresel sorunların geldiği boyut, eleştirel, bütüncül ve katılımcı bir bakış açısına gerek duyulduğunu göstermektedir. Ancak bu yaklaşım sayesinde sorunların asıl kaynağının kapitalist sistem olduğu görülebilecektir.Dünya üzerinde halen sürdürülebilirlik eğitimi adı altında uygulanan örgün eğitim içindeki örneklerin birçoğu, bütüncül ve eleştirel olmaktan uzak, eylemsel boyutu öne çıkarmayan çalışmalardır. Yapılan alan çalışmasında da sürdürülebilirlik soruna eleştirel yaklaşılsa bile sorunun bağlantısallığının bilinmesi konusunda eksiklikler olduğu yönünde tespitler yapılmıştır. Ancak bu iddianın genelleştirilmesi için başka örnek kitlelerle ve geliştirilmiş ilave sorularla desteklenmesi gerektiği kuşkusuzdur.ANAHTAR KELİMELER:1.Sürdürülebilirlik İçin Eğitim.2.Çevre Eğitimi.3.Eleştirel Eğitim.4.Bütüncül ve Eyleme Yönelik Eğitim.5.Değiştirici Eğitim.
Özet (Çeviri)
Education for sustainability should be designed to include ecological as well as economical, social and cultural spheres of sustainability problem, including all sorts of inequalities in society. Growing amount of ecologic, economic as well as social problems shows the urgent needs for holistic, critical, participatory education practices. Since only that approach and educational practices could address the real source of the problems as the neoliberal system.Most of the formal education practices around the world are far from being critical, action-oriented and holistic. The field study results showed us that becoming critical of the system does not necessarily mean that one can make all the connections among problems and realizes holistic nature of the issues. Though more detailed studies should be done with differant population and detailed questions to prove that this argument is also valid generally.KEY WORDS:1.Education for Sustainability.2.Environmental Education.3.Critical Education.4.Holistic and Action-Oriented Education.5Transformative Education.